Една от основните цели на външната политика на кабинета Желязков е присъединяването на страната към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Продължават целенасочените и последователни действия в тази посока. Това съобщават от правителствената пресслужба.

Кабинетът одобри писмо за взаимен ангажимент между Министерство на икономиката и индустрията и ОИСР. От своя страна ОИСР се ангажира с сравнителен анализ и консултативно становище по актуализиран Анализ на създадените със специални закони на основание чл. 62, ал. 3 от Търговския закон държавни предприятия за изясняване на характера на осъществяваната от тях дейност - предимно търговска дейност или предимно публични функции.

Една от ключовите препоръките на ОИСР в доклада за общата рамка за предприятията в България, предвижда страната ни да преобразува държавните предприятия, създадени със специален закон, които работят предимно с търговски цели, в акционерни дружества. Докладът посочва, че приетата през месец декември 2022 г. на Министерския съвет Програма за преобразуване на държавните предприятия, създадени със специални закони на основание чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, не отговаря в пълнота на анализа на АППК от 2021 г.

С оглед намиране на решение за изпълнение на поетите ангажименти в тази област и съгласувано с Европейската комисия, бе решено Анализът на АППК от 2021 г. да бъде актуализиран с цел отразяване развитието на специфичните цели на политиките, законодателната рамка, последните налични финансово-счетоводни и статистически данни за държавните предприятия.

След като това се случи, МС ще приеме нова програма за преобразуване на държавните предприятия, която да се основава на изводите от актуализирания Анализ.

Очаква се до края на 2025 г. България да се присъедини към ОИСР

Очаква се до края на 2025 г. България да се присъедини към ОИСР

Остава приемането на още 26 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България