Европейският съюз, отпускайки колосални средства за възстановяване, е редно да засили контрола за начина на използване на тези средства. Това заяви президентът Румен Радев в Брюксел, където участва в Европейския съвет, съобщава bTV.
По негови думи темата с върховенството на закона ще става все по-актуална.
Според Радев Европа е изостанала от САЩ от прилагането на практически мерки за борба с корупцията.
Той обясни, че в доклада на върховния представител на ЕС за Русия има ясен параграф - претенциите към Русия за корупцията и прането на пари.
ЕС има претенции и гледа с микроскоп какво става в Русия по тази тема, а България оставаше в периферията, отбеляза президентът.
Той е на мнение, че ЕС трябва да търси нов подход спрямо Москва, който е отвъд санкциите. По негови думи не става въпрос просто за отношенията с Русия, а за нивото на амбициите ни като съюз и глобалната ни роля - "дали ще сме глобален фактор, или ще сме зрител на глобалната арена, където се състезават глобални играчи като САЩ, Китай, Русия".
Относно темата за Унгария и ЛГБТ общността Радев заяви, че е имало твърде емоционални изказвания, но няма драма, нито риск от излизане на Будапеща от ЕС или изхвърлянето ѝ от общността.
По негови думи правото на самоопределение е основна ценност и тя трябва да бъде отстоявана - никой няма право да налага своите ценности, разбирания и мироглед на други.
Радев посочи, че е призовал унгарския премиер Виктор Орбан да обясни причините за приемане на спорния закон и обясни, че според унгарската власт този закон е насочен в защита на правата на детето и семейството.
По отношение на сигналите на бившите управляващи от ГЕРБ към Брюксел за служебното правителство Радев заяви, че опитът да предизвикат легитимация отвън не може да компенсира загубата на легитимация вътре в България. Той припомни и че САЩ са санкционирали "бизнесмени, близки до бившия премиер Борисов", а ЕП е приел резолюция, "излагаща напълно греховете" на предишната власт.
Президентът упрекна бившите управляващи, че не са внесли плана си за възстановяване, тъй като не е бил готов и Брюксел е настоявал за значителни преработки. Като пример за дефицити той посочи липсата на проект за спешна помощ по въздуха, който сега е включен с шест вертолета.
Планът за възстановяване и устойчивост на България следва да е разработен така, че да достигне до възможно повече хора и да води към реална модернизация на страната, подчерта президентът.
GolaVoda
на 25.06.2021 в 17:19:45 #2Намало механизъм за връщане на България на пари блокирани по закона Магницки!!! парите оставали за международните банки.
GolaVoda
на 25.06.2021 в 17:13:15 #1Оказва се, че по закона Магницки наказват именно нас.. тоест нас гражданите на България.. Защото, оказва се законът предвижда безсрочно блокиране на сметките на наказаните лица...блокират им парите.. Но нали се сещате, че тези хора имаха фирми.. и тези фирми въртяха пари и тези пари бяха част от парите спечелени в България..които вече не могат да се използват в България.... Не могата да бъдат инвестирани в България.... не могат да плащат заплати в България...... За България тези пари са загубени завинаги.... . защото блокирането на сметките означава, че те ще останат да бъдат въртени в банките, които ги обслужват, но България няма шанс да ги получи по никакъв повод.. Толкова ли сме богати че американците се грижат така за нас??? вие богати и виновни ли се чувствате???