Присъединяването на България, както и на другите две страни кандидатки Хърватия и Румъния, ще има важен принос за консолидиране на сигурността в Европейския съюз. Това заявява президентът Румен Радев в писмо до германския канцлер Олаф Шолц, в което изразява признателността си за подкрепата на Германия за присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство.
Припомняме, в понеделник германският канцлер потвърди, че България, Хърватия и Румъния покриват всички технически изисквания и изрази готовност да работи за пълноправното членство на страната ни в Шенген.
В писмото си Радев подчертава, че членството в Шенген е сред основните външнополитически приоритети на България и думите на Олаф Шолц са важно признание за ролята на страната ни като отговорен партньор в опазването на външната граница на ЕС.
Според него е особено важен и настоящият контекст на множество предизвикателства пред архитектурата на сигурност в Европа.
Той подчертава, че България продължава активните си усилия и диалога с всички свои европейски партньори за осъществяването на външнополитическия ни приоритет за членство в Шенген.
Президентът допълва и че страната ни очаква постигане на положително решение на Съвета на ЕС до края на годината.
Припомняме и че преди дни от българското външно министерство съобщиха, че служебният кабинет е стартирал активен диалог със скептично настроени държави.
През септември у нас ще пристигне екип от експерти от федерацията на ЕК да се запознаят на място дали България отговаря на условията. Такава проверка ще има и в Румъния.
От години се утвърждава тезата, че страната ни е изпълнила условията за приемане в Шенгенското пространство. Това обаче не се случва, а в последния месец бе изтъкнато като причина нередностите при контрола на границата с Турция.
С влизането си в Шенгенското пространство България ще стане външна граница на зоната, което придава съществено значение на спора между държавата и частната фирма "Евролаб 2011" за контрола върху внасяните стоки на ГКПП "Капитан Андреево", който беше подхванат от кабинета "Петков" и продължен от служебното правителство на Гълъб Донев. Правосъдният министър Крум Зарков също намекна, че приемането ни не е въпрос само на изпълнение на техническите изисквания.