Ние сме подали искане за извънреден доклад на база на разбирането, че сме покрили критериите за конвергенция. Това заяви премиерът Росен Желязков пред журналисти по отношение на предстоящите стъпки след оповестените вчера данни на Евростат, които дават шанс страната ни да бъде одобрена за влизане в Еврозоната. Той посочи, че оттук нататък предстои дълъг процес.
Желязков допълни, че предстои Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК) да направят оценка на съответствието. "След това, това ще бъде разглеждано в ЕкоФин, след това ще се разглежда в Еврогрупата, след това ще се разглежда в Европейския парламент (ЕП). Така че, има много стъпки, които трябва покажат за това готова ли е България за въвеждане еврото от 1 януари 2026 г.", уточни той.
По думите на министър-председателя вероятно конвергентният доклад ще излезе в началото на юни.
Запитан дали го притесняват действията срещу влизането на страната ни в Еврозоната от страна на опозицията и по специално на "Възраждане", той обясни: "Тъй като оценката се прави на база на обективни показатели, самото оценяване и този процес се базират на ясни и категорични критерии. Така че, ако ние покриваме критериите и това бъде оценено от ЕЦБ от ЕК, всичко е въпрос на процедура. И по отношение на цялата кампания за въвеждане на еврото - разяснителна, информационна, за да се успокоят хората, че ние от много години сме част от еврото, а от 2021 г. - и от ERM II."
На въпрос за минималната разлика, с която прескачаме необходимия праг за влизане в Еврозоната, Желязков отбеляза, че данните се изчисляват с методика, по която са работили и българските експерти. Затова кабинетът счита, че страната ни е покрила критерия за конвергенция и че това ще бъде оценено.
За гарантиране на предвиденото в приходната част в бюджета за годината, така че дефицитът да остане в рамките на 3%, Росен Желязков заяви: "Това до голяма степен зависи от работата на приходните органи. Знаете, че по оценки сивият сектор в България е около 30%. Нашата цел, която сме заложили, е около 10% да изсветлим и тогава ще покрием и тези опасения."
Във връзка с вчерашното изказване на френския президент Емануел Макрон по време на срещата му с държавния глава на САЩ Доналд Тръмп, че Европа е готова да предостави гаранции за сигурност на Украйна, включително мироопазващи сили в случай на прекратяване на огъня, премиерът посочи, че позицията на страната по темата е предвидима и тя е заявена от Народното събрание, от правителството и от президента Румен Радев. Той за пореден път увери, че български въоръжени сили няма да бъдат изпращани в Украйна.
Ziezi
на 25.02.2025 в 13:49:18 #3Не особено добре се опитвате да мажете върху очите и ушите на хората с алабализми . Да част сме , защото сме във валутен борд , вързан към еврото. И наистина може да си стоим там дълги години . Взимаме само хубавото и можем да се пазим от лошото , когато и да дойде то. Другото са само глупости !
yavor-nikolov
на 25.02.2025 в 12:57:37 #2#1, наистина ли питаш?
ivan-koichev
на 25.02.2025 в 12:30:16 #1И какво пречи още много години да сме част от еврото.