Блокирането на цялата държава не е начинът, по който ще излезем от кризата здрави. Това заяви в студиото на Нова телевизия социалният министър Деница Сачева в коментар за мерките, които предприема държавата да овладее ситуацията в бизнеса и икономиката при въведеното извънредно положение в страната.
Според Сачева е рано да се говори за въвеждане на мерки като отлагане на плащането на данъци и осигуровки, тъй като е едва третият ден от въвеждането на извънредно положение.
Тя се въздържа и от категоричен отговор дали банките трябва да предложат на клиентите си отлагане на плащане на вноски по кредити и подобни мерки, но допусна, че банките също нямат интерес от повишаване на броя на лошите кредити и в тези търговски отношения ще има някакъв вид саморегулация.
На въпрос, свързан със спекулативно повишение на цени на определени продукти, заради което например в Хърватия се фиксират пределни цени на стоки като предпазни следства, дезинфектанти, както и на някои храни, Сачева бе категорична, че ще има строг контрол на спекулата. По думите й за фиксирани цени също е рано да се говори. Ясно е, по думите й, че ще има известно покачване на цените и това е оправдано, то е пазарно. Но също е ясно, че драстичен ръст е спекула.
Тя обаче не успя да отговори къде и на кого могат да се подават сигнали за спекулативни цени и кой ще контролира тези случаи, но властта щяла да излезе със специално съобщение по темата.
По думите на Сачева държавата вече взима мерки с отлагането на сроковете за подаване на годишни финансови отчети и удължаването на срокове за плащане на данък с отстъпка.
Тя подчерта, че от вчера със заповед на премиера Бойко Борисов, засягаща държавната администрация и работата й, за защитени са обявени служители, попадащи в категории като бременни жени, жени в процедура по инвитро, хора с увреждания, с хронични заболявания, родителите с деца до 8 клас, хора на над 60 г., грижещи се за свои близки. Всички те могат да работят от вкъщи или да използват намалено работно време. Сачева обясни, че подобни мерки се взимат вече и в частния сектор, тъй като и работодателите са наясно, че ще имат нужда от хората си и след като премине кризата.
В следващите 3 дни общините ще получат допълнителен финансов ресурс от 20 млн. лева, за да разширят услугата домашен социален патронаж за хората с увреждания и хората, които са под карантина. Общините организират тази дейност", заяви министърът.
По повод работата на социалните работници, Сачева уточни, че в момента близо 43 500 са хората, които в момента получават услугата "домашен социален патронаж".
djeri
на 16.03.2020 в 13:00:29 #2Абсолютно нагла и самодоволна необразована корумпирана мутреса! За кое е рано? След ,като въвеждаш в страната такива кризисни мерки , те автоматично трябва да се обявят и обявяват постоянно с всяко изявление на кризисният щаб , че всички данъци такси осигуровки сметки ,наеми и пр. се ЗАМРАЗЯВАТ до второ нареждане и ще бъдат приспаднати , опростени или начислени във вид на помощи и още какво ли не , както в цяла европа,! Няма как да накараш гражданите фа останат по домовете си в противен случай!
patrol
на 16.03.2020 в 10:44:02 #1Странен изказ имат всички тези овластени мутри и мутреси. Става ясно, че не се грижат за оцеляването на населението а за оцеляването на държавата - тази държава ,която в момента по дефиниция е политическата власт на мафиотско- олигархична ОПГ заедно с огромен апарат чиновници-калинки.Хиляди остават без работа и заетост но заплатите на чиновниците-пиявици трябва да се осигурят през данъците, вноските и пр....няма милост ...гробарската кохорта трябва да оцелее - за сметка на всички останали вкл.и върху труповете им. Трябва да си напълно асоциален простак и *** за да твърдиш, че в епидемична криза цените били " пазарни" ... Създават рай за спекулантите ... После ще дойдат и мародерите. Било рано и щели да мислят ...дали...фъшкиите не мислят а само вонят.