Вицепрезидентът Илияна Йотова и турският й колега Фуат Октай обсъдиха в Анкара широк кръг от въпроси на среща, продължила повече от час, след разговорите между президентите Румен Радев и Реджеп Ердоган през декември 2022 г., в резултат от които започнаха преговори за осигуряване на капацитет за страната ни в терминалите за втечнен газ и преносната мрежа в Турция, завършили с подписването на дългосрочно споразумение.

Йотова и Октай бяха категорични, че срещата между двамата държавни глави е дала нов тласък в отношения между България и Турция, съобщиха от президентството.

Вицепрезидентите определиха споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ" за достъп до газопреносната инфраструктура на турската държавна енергийна компания като най-бързия и пряк резултат от разговорите между Радев и Ердоган. "13-годишното споразумение допринася за сигурността на газовите доставки за България, а и за цяла Европа", смята Илияна Йотова. Тя припомни и поставеното вчера начало на строителните дейности по изграждане на междусистемната газова връзка "България - Сърбия" на наша територия. Йотова и Октай коментираха и възможностите за бъдещи проекти между България и Турция в областта на енергетиката. Турция отбелязва напредък в развитието на водородните технологии и проявява желание за сътрудничество с България в тази сфера.

При Радев България и Турция затвърдиха връзките за газа и поискаха и ВЕИ

При Радев България и Турция затвърдиха връзките за газа и поискаха и ВЕИ

Отварят се нови перспективи за сътрудничество с Турция според Румен Радев

Двамата вицепрезиденти също така оцениха високо на проведения миналата седмица в Истанбул голям инвестиционен форум, организиран от Българската агенция за инвестиции, събрал представители на властите и бизнеса от двете страни. На форума са обсъдени възможностите за сътрудничество между България и Турция в сектора на автомобилостроенето и машиностроенето, както и в областта на здравеопазването и балнеологията. "Турция се превърна в един от световните здравни центрове с медицина на много високо ниво. От турска страна има интерес към инвестиции в здравния сектор в България, включително и за развитие на цялостна система за долекуване, в която да се използва балнеолечението", посочи Йотова.

Двамата обсъдиха и възможностите за туризма с разкриването на новата самолетна линия Истанбул-Пловдив, която трябва да започна работа от 18 февруари.

Сред темите в разговора беше и охраната на общата граница. Сериозен е ангажиментът на турската държава, заявен и при срещата между президентите Радев и Ердоган, по подсигуряване на общата граница. "Европейският съюз е в дълг към Турция, тъй като не е изпълнил все още всички ангажименти, поети със споразумението от 2016 г. за справяне с миграционния поток", заяви Илияна Йотова пред турския си колега.

Те коментираха също войната в Украйна и необходимостта от международни усилия за постигане на мир. Йотова похвали Анкара за активната й роля в търсенето на мирен изход от военния конфликт.