"Станаха ясни задкулисните договорки в управляващата коалиция - до вчера ни се обясняваше, че Путин е на границата на България. Днес от няколко часа Путин е в Народното събрание, в Министерския съвет и на жълтите павета. Защото г-н Пеевски обясняваше, че който подкрепи падането на дерогацията извън тези 24 часа, е пропутинска партия. Днес виждаме, че са се разбрали дерогацията да отпадне от 1 март, т.е. и ДПС и ГЕРБ влизат в този образ". ГЕРБ, ПП и ДПС искат оставките на различни министри в кабинета - нека влязат в зала и да гласуват вота на недоверие. Това коментира в петък в "Панорама" по БНТ депутатът от БСП Георги Свиленски.
Той коментира също така, че финансовият министър Асен Василев може би ръководи правителството, защото всичко, което е поискал, се е случило.
Според Свиленски смисълът на вота на недоверие не е събирането на гласове, а да се покажат проблемите в държавата. Определи ситуацията в сферата на отбраната като катастрофална.
"Разпродадохме складовете на армията, границата е разграден двор, министърът на вършените работи обясни. Това правителство заслужава ли да управлява?", попита той.
Социалистът поздрави финансовия министър за социалните разходи, предвидени в бюджета, но посочи, че БСП ще предложат още.
"Втората година майчинство да бъде равна на минималната работна заплата, младите хора до 26 години да бъдат освободени от данъци. Ще предложим мерки, свързани с профилактиката и репродуктивните проблеми. Ще предложим да бъдат обложени и свръхпечалбите на банките, както и таван на банковите такси"., изреди той.
Припомняме, че в петък Народното събрание не можа да започне работа - няма кворум. Едва 78 депутатите се регистрираха за старт на заседанието. Председателят на парламента Росен Желязков даде 10 минути почивка, за да се регистрират повече народни представители - както той се изрази "нова порция регистрация".
Днешното заседание трябваше да започне с повторно гласуване на вота на недоверие към правителството Денков/Габриел, след като вчерашното заседание се поради отново заради "липса на кворум".
След почивката се регистрираха 79 депутати. За старт на заседанието са нужни 121 минимум. Затова и председателят на Народното събрание разпусна заседанието.
Депутатите от ГЕРБ и ДПС демонстративно излязоха от пленарна зала в момента, когато започна гласуването на втория вот на недоверие срещу правителството. Така те не участваха в гласуването реално, като подалите глас от пленарна зала по вота на недоверие бяха 61 на 66. При прегласуването обаче се оказа, че кворум няма и окончателното решение за съдбата на правителството остана за днес.
Вотът на недоверие беше по темата отбрана и национална сигурност, внесен от БСП и подкрепен от ИТН и "Възраждане". Дебатите по него минаха в сряда.
Бюджет 2024 г. ще е с дефицит 3% на касова основа и 2.9% на начислена основа. 23.8% ще остане държавният дълг. Параметрите на бюджета за догодина бяха представени миналата седмица от финансовия министър. Максималният размер на дълга в края на 2024 г. няма да надвишава 48.9 млрд. лв., което е 23.8%
Бюджетът е балансиран и ще позволи да се изпълнят всички критерии за приемането на България в Еврозоната. 50% са повече инвестиции в бюджета, отчете Василев. Това, което се очаква като увеличение на средната работна заплата и на база на предвидената инвестиционна програма е ръст между 10-12%.
Основните елементи заложени в бюджета са е, че се увеличава минималната работна заплата на 933 лв., заложени са 12 млрд. лв. капиталови разходи в бюджета за догодина, увеличение на пенсиите с 11%, заложени са капиталови разходи в размер на 1 млрд. лв. във Фонда за общински проекти. Разходите за здраве нарастват с 1 млрд. и 100 млн. лв., разходите за образование нарастват с 590 млн. лв. за предучилищното и училищното образование, предвидени са 63 млн. лв. за увеличение на нормативната издръжка на дете в детската градина и в общинско училище, над 80 млн. лв. за нови учебници, почти 87 млн. лв. за изграждане на нови детски градини и ясли, 50 млн. лв. за физкултурни салони.