"Станаха ясни задкулисните договорки в управляващата коалиция - до вчера ни се обясняваше, че Путин е на границата на България. Днес от няколко часа Путин е в Народното събрание, в Министерския съвет и на жълтите павета. Защото г-н Пеевски обясняваше, че който подкрепи падането на дерогацията извън тези 24 часа, е пропутинска партия. Днес виждаме, че са се разбрали дерогацията да отпадне от 1 март, т.е. и ДПС и ГЕРБ влизат в този образ". ГЕРБ, ПП и ДПС искат оставките на различни министри в кабинета - нека влязат в зала и да гласуват вота на недоверие. Това коментира в петък в "Панорама" по БНТ депутатът от БСП Георги Свиленски.

Той коментира също така, че финансовият министър Асен Василев може би ръководи правителството, защото всичко, което е поискал, се е случило.

На депутатите не им се гласува по вота на недоверие

На депутатите не им се гласува по вота на недоверие

Липса на кворум разпусна Народното събрание

Според Свиленски смисълът на вота на недоверие не е събирането на гласове, а да се покажат проблемите в държавата. Определи ситуацията в сферата на отбраната като катастрофална.

"Разпродадохме складовете на армията, границата е разграден двор, министърът на вършените работи обясни. Това правителство заслужава ли да управлява?", попита той. 

Социалистът поздрави финансовия министър за социалните разходи, предвидени в бюджета, но посочи, че БСП ще предложат още.

"Втората година майчинство да бъде равна на минималната работна заплата, младите хора до 26 години да бъдат освободени от данъци. Ще предложим мерки, свързани с профилактиката и репродуктивните проблеми. Ще предложим да бъдат обложени и свръхпечалбите на банките, както и таван на банковите такси"., изреди той. 

Припомняме, че в петък Народното събрание не можа да започне работа - няма кворум. Едва 78 депутатите се регистрираха за старт на заседанието. Председателят на парламента Росен Желязков даде 10 минути почивка, за да се регистрират повече народни представители - както той се изрази "нова порция регистрация".

Днешното заседание трябваше да започне с повторно гласуване на вота на недоверие към правителството Денков/Габриел, след като вчерашното заседание се поради отново заради "липса на кворум".

След почивката се регистрираха 79 депутати. За старт на заседанието са нужни 121 минимум. Затова и председателят на Народното събрание разпусна заседанието.

Депутатите от ГЕРБ и ДПС демонстративно излязоха от пленарна зала в момента, когато започна гласуването на втория вот на недоверие срещу правителството. Така те не участваха в гласуването реално, като подалите глас от пленарна зала по вота на недоверие бяха 61 на 66. При прегласуването обаче се оказа, че кворум няма и окончателното решение за съдбата на правителството остана за днес.

Вотът на недоверие беше по темата отбрана и национална сигурност, внесен от БСП и подкрепен от ИТН и "Възраждане". Дебатите по него минаха в сряда.

БСП, Възраждане и ИТН внесоха вот на недоверие

БСП, Възраждане и ИТН внесоха вот на недоверие

Причината - провал в политиката за отбрана и сигурност

Бюджет 2024 г. ще е с дефицит 3% на касова основа и 2.9% на начислена основа. 23.8% ще остане държавният дълг. Параметрите на бюджета за догодина бяха представени миналата седмица от финансовия министър. Максималният размер на дълга в края на 2024 г. няма да надвишава 48.9 млрд. лв., което е 23.8%

Бюджетът е балансиран и ще позволи да се изпълнят всички критерии за приемането на България в Еврозоната. 50% са повече инвестиции в бюджета, отчете Василев. Това, което се очаква като увеличение на средната работна заплата и на база на предвидената инвестиционна програма е ръст между 10-12%.

Основните елементи заложени в бюджета са е, че се увеличава минималната работна заплата на 933 лв., заложени са 12 млрд. лв. капиталови разходи в бюджета за догодина, увеличение на пенсиите с 11%, заложени са капиталови разходи в размер на 1 млрд. лв. във Фонда за общински проекти. Разходите за здраве нарастват с 1 млрд. и 100 млн. лв., разходите за образование нарастват с 590 млн. лв. за предучилищното и училищното образование, предвидени са 63 млн. лв. за увеличение на нормативната издръжка на дете в детската градина и в общинско училище, над 80 млн. лв. за нови учебници, почти 87 млн. лв. за изграждане на нови детски градини и ясли, 50 млн. лв. за физкултурни салони.