Отсъства синхрон между програмите на президента Бойко Борисов и на премиера Румен Радев. Това заяви пред БНТ лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева.
За предстоящото посещение на премиера Борисов в Москва тя е категорична, че той трябва да обясни какво иска да направи с АЕЦ "Белене".
"В понеделник е гьол, в сряда - обратното. Това е поведението на човек от неговия кръг, който не изпитва неудобство сутрин и вечер да говори различно за едно и също нещо", допълни Татяна Дончева.
Липсата на синхрон тя си обяснява с отношенията между представителите на двете институции. Според Дончева, основната вина за неразбирането е на премиера. Те се държат безобразно с президента, заяви тя.
По думите ѝ това е нежелание да се приеме, че и президентът съществува, конституционно уреден. Не може да се изживяваш като "Краля Слънце", това е липса на прилично отношение, категорична е Дончева, известна с прякора си "Поразяващата уста".
Президентът Радев трябва да има някаква външнополитически отношения, насреща няма хора, с които да ги съгласува. Като има такива отношения, няма да взима министри със себе си, това е повече от ясно, категорична е Татяна Дончева.
Припомняме, мораториумът върху строителство на АЕЦ "Белене" бе въведен от Народното събрание през 2012 г. с мнозинството на ГЕРБ през 2012 г. Преди дни обаче лично премиерът Бойко Борисов се изказа в посока той да отпадне, а и министър Теменужка Петкова лансира проекта в рамките на участието си в международния форум "Атомекспо".
В началото на март месец тази година Народното събрание поръча на Министерството на енергетиката да изготви предложение за бъдещето на АЕЦ "Белене" и какво ще е бъдещето на пасивите и активите на проекта.
Припомняме, темата за проекта АЕЦ "Белене" стана отново актуална, след като от Българска академия на науките изготвиха по поръчка на БЕХ доклад за изготвяне на Национална стратегия в областта на енергетиката с фокус върху електроенергетиката. БАН публикува доклада си в началото на годината, след изрично разрешение от БЕХ (като поръчител), но дори и това не намали споровете за целесъобразността на изграждането на нова ядрена централа.
На 16 ноември 2017 г. се състоя и представянето на резюмето от доклада на БАН в присъствието на енергийния министър Теменужка Петкова. Това резюме дава вариант за реализация на АЕЦ "Белене", но при условие, че бъдат постигнати параметрите на финансовите анализи. От БАН категорично защитиха доклада си и 90-те варианта, които той дава.
Въпреки че в публичното пространство продължава да се говори преди всичко за или против проекта "Белене", акцент в дейността и думите на министър Теменужка Петкова в последните месеци е проблемът с оборудването на ядрената централата, което е изготвено от Русия по договор и на което Българската държава е реален собственик.
Според Теменужка Петкова не се изключва възможността и Русия да бъде привлечена за инвеститор в централата, чието строителство беше замразено през 2013 г. Конкретни преговори по този въпрос не са водени. През октомври миналата година премиерът Бойко Борисов се срещна с представители на руската държавна компания "Росатом".
След това обаче премиерът Борисов излезе с още една авангардна идея проектът "Белене" да стане общобалкански проект, който да се осъществи с европейско финансиране.
ISIS
на 27.05.2018 в 01:16:04 #2Позицията е ясна , блядско Белене е скъпо, неизгодно а най-вече опастно. България трябва да развива алтернативни енергий источници, а ядрената част да я остави за Козлодуй . Този който мъти водата е агент Радев предавай националните интереси и природа .
58eng
на 26.05.2018 в 17:24:56 #1Тая кощрамба се натиска да не я забравят за комисионите!