Върху мен не е упражняван политически натиск при смяната на Борда на директорите на НДК, не съм упражнявала политически чадър върху нито един от екипите на Председателството, увери бившият заместник-министър председател по подготовка на председателството на България Деница Златева от служебното правителство на Огнян Герджиков.
Златева отговори на въпросите на депутатите от временната комисия проучваща фактите и обстоятелствата около скандала с ремонта на НДК. Въпросът с политическия натиск зададе Тома Биков от ГЕРБ. Златева заяви, че приоритет и на президента и на служебното правителство е било гарантиране на приемственост на екипите, занимаващи се с подготовка на председателството.
"Не можем да си позволим да създаваме допълнително напрежение в екипите", коментира още Златева. По думите й това е бил единственият аргумент, с който не е сменен и директорът на НДК Мирослав Боршош.
Златева заяви, че е става въпрос за един изключително къс период, за да бъде направена смяна на директора на борда. Тя обясни, че не са искали сътресения в системата.
"Най-лесното беше да сменя г-н Боршош", коментира Златева. Тя изтъкна, че ако е имала дългосрочен хоризонт доста от процесите са щели да бъдат оптимизирани. Златева бе категорична, че е работила с определени дадености, с избран изпълнител от предишния кабинет.
Относно годишния финансов отчет на НДК, Златева посочи, че той представлява достоверно финансовото състояние на дружеството. По думите й заради амортизационните разходи на дружеството, то е на загуба от 2011 г.
Златева уточни, че финансовия контрольор на дружеството е бил напуснал и в рамките на мандата на служебното правителство, такъв не е бил назначен. Като странен, Златева определи факта, че не е бил извървян пътя от идеен до технически проект за ремонта на НДК. За текущ ремонт не е било необходимо да има строително разрешение. На практика такива са били извършваните строителни дейности.
Златева отбеляза, че е получила доклада за финансовото състояние на дружеството в края на мандата по официален ред през Министерски съвет. Информацията е била предоставена и на редовното правителство. Златева заяви, че не е влизала в ролята на финансов контрольор, а основната им дейност е била насочена към подготовка на самото председателство.
Така по време на мандата на служебното правителство са се променили изискванията за адаптацията на сградата на НДК в няколко аспекта. Промените са във връзка с общественото задание за строителство и ремонт.
Междуведомствена работна група в рамките на служебното правителство е финализирала всички допълнителни изисквания за преустройството на НДК. Така например при стартиране на ремонта за зала 3, е трябвало да се изгражда нов таван, тъй като старият не е издържан, не е била предвидена тоалетна за инвалиди. Установено е, че необходима изцяло нова система за видеонаблюдение на НДК, нов контрол на достъпа.
Златева заяви, че са установили, че има още един пропуск - не е определена телевизия, домакин на всички събития по време на председателството. Имало и тежки допълнителни изисквания по отношение оборудване на международния пресцентър. Тя посочи, че допълнителните разходи в размер на 36 млн. лв. в отделните пера са били предадени на редовното правителство