"Възраждане" вече са затрупали деловодството на Народното събрание с внесени законопроекти още в първия ден на работа на 51-ия парламент. Тяхното разглеждане може да стане едва след избор на председател и разпределение на комисии, което не се знае кога точно ще стане. В понеделник това не се случи, предстои пореден опит в сряда.

Правят впечатление обаче два факта - в деловодството на НС са внесени единствено законопроекти на "Възраждане", а вчера, когато е станало това, от партията не се похвалиха, както обаче направиха за друг свой законопроект - проекта си за решение за запазване на комплекса "Марица-изток". Внесени са обаче и законопроекти за личния фалит, за изменение на законите за противодействие на корупцията и за съдебната власт, промени и в Наказателния кодекс, както и на АПК и др.

Сред внесените законопроекти е и Законопроектът им за регистрация на "чуждестранните агенти".

Това се случва за четвърти път - нещо, което бе заявено и от лидера на партията Костадин Костадинов в края на предишния парламент. Костадин Костадинов се закани, че от партията ще внасят законопроекта последователно и във всяко едно Народно събрание, независимо че той се отхвърля от останалите политически партии. И това от партията ще правят докато не постигнат успех и не прокарат законодателството в България.

Законът на "Възраждане" предвижда регистрация по признак "получени от чужбина повече от 1000 лв. годишно" финансиране на организации, медии и физически лица, като предвижда вписване в специален регистър. Освен това обаче се предвижда забрана за физическите лица и представителите на НПО-та да преподават и да извършват политическа дейност.

Според вносителите целта на проекта е "да осигури прозрачност и защита на националните интереси на България", а от "Възраждане" твърдят, че ползват като основа американското законодателство. Текстът на законопроекта на "Възраждане" копира почти дословно аналогичен руски закон, приет през 2012 година.

Законодателство за ежедневен популизъм

Законодателство за ежедневен популизъм

Законодателството трябва да регулира обществените отношения, а не да ерозира функционирането на общественото тяло