Късно е либе за китка! Така Ахмед Доган се прости с протежето си Делян Пеевски през юли 2024 г., преди шест месеца. Оттогава конфликтът между двете ДПС-та премина през различни фази, а в момента освен съдебната линия, се налага и парламентарна такава. В последните дни от АПС или ДПС-ДПС, както се нарекоха в 51-то Народно събрание, се подхвърля идеята, че хората на Доган ще инициират създаване на временна комисия за приватизацията на Булгартабак, за аферата с КТБ, Осемте джуджета и ББР. А на тези намерения може да се отвърне със същата реплика, взаимствана от Доган: Късно е, либе, за китка.
Това са все шумно нищени казуси в парламента и старателно заметени под килима. News.bg повдига този килим, а под него могат да се открият интересни неща...
На заседанието на НС от 10 декември 2003, когато се обсъжда т. нар. Стратегия Шулева за приватизация на Булгартабак депутатът Моньо Христов (ПСОДС) заявява: "Днес сме се събрали да разгледаме предложената от правителството Стратегия за приватизация на "Булгартабак", но, образно казано, може да се каже, че днес ще присъстваме на литературното съчинение на правителството, наречено "Кратък роман как да откраднем нещо от "Булгартабак". БСП тогава също е против стратегията. През 2005 НДСВ и ДПС отхвърлят искането на ОДС, подкрепено от левицата, за създаване на временна анкетна комисия за приватизацията на "Булгартабак холдинг".
Връзката на ДПС в Булгартабак обаче датира от още по-рано чрез Христо Бисеров, а скандалите около предприятието не стихват като безспорно най-шумната е аферата Лачев. Nеwѕ.bg пpипoмня, чe пpeз мaй мeceц 2007 г. тoгaвaшният шeф нa "Бyлгapтaбaĸ" Xpиcтo Лaчeв зaявява пpeд жypнaлиcти, чe aтaĸитe cpeщy нeгo и "Бyлгapтaбaĸ" ca oт cтpaнa нa шeфa нa cлeдcтвиeтo Aнгeл Aлeĸcaндpoв и xopaтa oĸoлo нeгo, пocoчвaйĸи и имeтo нa бившия вeчe зaм.-миниcтъp Дeлян Πeeвcĸи. Дни пpeди тoвa, нo cлeд изявлeниeтo нa Лaчeв зa oĸaзвaн нaтиcĸ oт cтpaнa нa Aнгeл Aлeĸcaндpoв, нa 16.05., пoлиция нaxлyва в cгpaдaтa нa "Бyлгapтaбaĸ" и иззeма дoĸyмeнти пo paзcлeдвaнe финaнcoви мaшинaции. Cpeщy caмият Лaчeв бe пoвдигнaтo oбвинeниe и oбpaзyвaнo дeлo зa финaнcoви пpecтъплeния, нo тoй, мaĸap и гoдини пo-ĸъcнo, пpeз 2010 г., бe нaпълнo oпpaвдaн. Кое е тайнственото лице, което стои зад сделката в годините не могат да кажат дори шефове на ДАНС (Я, пак!).
През 2011 парламентарната комисия по икономическа политика също търси мистериозният човек. На 14 септември 2011 депутатът от ДПС и зам.-председател на икономическата комисия Йордан Цонев заявява по повод истинския собственик на "Булгартабак": "Прозрачността има нива, уважаеми колеги, и има нива, до които не се стига." Пред журналисти изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов, после икономически министър в кабинета Орешарски, обяснява, че "купувачът е финансов инвеститор, ние хващаме до един момент кой е, но кой всъщност седи най-отзад, това е невъзможно за проверка". Така всъщност не се разбра кой е купил "Булгартабак" чрез регистрираното в Австрия дружество "БТ Инвест".
На 20.05.2021 Христо Иванов заявява: "Усмивката на Ахмед Доган и неговите кариеси в държавната администрация доведоха до това, че "Булгартабак Холдинг" да бъде опоскан и да се сведе до фирма с едва 69 заети." А бившият цигарен холдинг се оказа един от ползвателите на големи кредити от Българската банка за развитие (ББР). Именно той припомня, че когато за купувач се появи "Бритиш Американ Тобако" (БАТ) и предложи 250 млн. лева, ДПС се противопоставя с искане за по-големи гаранции за заетите и запазване на поминъка на производителите на тютюн. След това при управлението на ГЕРБ при занижени социални ангажименти "Булгартабак" е продаден за 100 млн. лева на виенска офшорка без опит в производството на цигари. "Тогава в управлението на Агенцията по приватизация бяха двама бъдещи кадри на управлението на ГЕРБ и "патриотите" - настоящият председател на КЗК Юлия Ненкова и министърът на икономиката до миналото лято Емил Караниколов. Съществуваше и ангажимент за купувача 10 години предметът на дейност да не бъде променян. Първата индикация за усмивката на Доган е, когато държавни органи започват да се държат нелогично, противно на обществения интерес. Приватизацията стана с подкрепата на ГЕРБ. Ненкова като ценен кадър в КЗК продължава да обслужва всякакви подобни усмивки. Когато Доган се усмихне, кариесите му в държавната администрация започват да го обслужват", коментира Иванов. Ирония на политическия компромис е твърдението му тогава: "Проблемът е, че Ахмед Доган в порочен съюз с Бойко Борисов може с една усмивка да пренасочи огромен публичен ресурс, да определи съдбата на хиляди хора, може да превърне българските държавни институции в ибрици".
Явно българската политика се нуждае от добър зъболекар, за да ни излекува от партийните кариеси.
Години наред институциите, парламентарните комисии, депутатите и дори част от обществото съзнателно изпадаше в амнезия, от която избирателно излизаше, само и само след години пак да се събуди, за да заспи отново. А се оказва политическите процеси се повтарят и играчите са същите - някои поостарели, други пораснали, но май не съвсем помъдрели. След съюза на БСП с ГЕРБ и ДПС Мая Манолова предупреди, че това е целувката на смъртта. Почти същото казва на 8 септември 2015 Едвин Сугарев в интервю: "Бойко Борисов трябва да си даде ясна сметка за това, че ДПС е прегръдката на смъртта - който се прегърне с нея, умира". Тогава обаче ДПС е единно и монолитно. По думите му Делян Пеевски "може да се изплези на държавата и да каже, че е спокоен за своето бъдеще, тъй като цялата съдебна система стои зад него и никой не може да го докосне с пръст".
2015 е и годината, в която се ражда Комисията КТБ. Днешният конституционен съдия Десислава Атанасова оглави комисията, а в състава й от ГЕРБ влязоха още шестима депутати - Владислав Николов, Цветомир Михов, Красен Кръстев, Снежана Дукова, Ана Александрова и Даниела Савеклиева. От БСП в комисията бяха Румен Гечев, Димитър Горов и Филип Попов, а от ДПС - Йордан Цонев, Янко Янков и бившият финансов министър Петър Чобанов. Борис Ячев и Искрен Веселинов (ПФ), Радан Кънев и Димитър Танев (РБ), Николай Александров ("Атака"), Лъчезар Никифоров (АБВ ) и д-р Красимира Ковачка (БДЦ ) допълват състава. Следват законови изменения, а констатациите са, че Банков надзор на БНБ има вина за случая, но... не последва нищо. Само поредното оглушително мълчание до поредното събуждане за политическа употреба.
В последните години ПП-ДБ се опитаха да събудят тези казуси, както и Осемте джуджета в частта за Пепи Еврото и Нотариуса. Нужно ли е да припомняме саботажите в заседанията и трудното протичане на дебатите. Но другите Джуджета остават анонимни за широката публика, на която сериозно й омръзна от това deja vu.
Но пак ще обърнем внимание на закъснялото "пробуждането" на ДПС-ДПС - късно, много късно. Защото боли да те изхвърлят от "схемата". И тогава гледаш на отминалите странно еднакви десетилетия с широко отворени очи. Събитията грозно се повтарят, само някои от лицата се сменят. Други все така монолитно стоят на политическия небосклон.
А че от временните комисии полза няма, е повече от сигурно. Те не произвеждат нищо, само генерират допълнително заплащане за депутатите и сътрудниците.
Но най-точно за ефективността им се е произнесъл покойния Александър Божков: "Можем с чисто сърце да наречем работата на извънредните, временните, анкетните и нарочните комисии "политическа чалга". Забавно е за гледане и слушане, позволява да потропваш в такт и дори да подвикваш "Оп-са!" при някои особено пикантни моменти. И освен това бързо се забравя."