Има рискове за бюджетния приход след скандала с подалата оставка Мария Мургина.
Това е становището на депутата от ОДС Ясен Попвасилев, цитиран от БНР.
Скандалите с подалата оставка директорка на Националната агенция по приходите Мария Мургина, той обоснова с политически чадър.
"Макар да се похарчиха над 30 млн. лв., НАП все още няма изградена информационна система, която да е ефективна и да помага в работата на данъчните служители при разкриването на такива измами", посочи Попвасилев.
"Второто е, че с промяна на Закона за ДДС преди години бе премахната ДДС-сметката, без това да го налага Европа или да се налага от някаква Дирекция", обясни още Ясен Попвасилев.
"Третото нещо, което бих отбелязал, е, че продължава отношението към самите данъчни служители - те са все още хората със средна, ниска брутна заплата и много трудно се мотивират", допълни депутатът от ОДС.
"Не изключвам и най-важното, може би, че управлява едно правителство, което е с висока степен на корупция, което е свързано с организираната престъпност", смята Попвасилев.
Заместник-председателката на комисията за борба с корупцията Снежана Гроздилова от НДСВ смята, че все още няма публично изнесени факти, заради които да се произнесе комисията.Тя изтъкна, че най-вероятно бившият заместник-министър на финансите Георги Кадиев има лични мотиви, за да прогнозира оставката на финансовия министър Орешарски.
evros
на 16.02.2009 в 15:10:26 #3Ба всяко чудо за три/3/дена
Yoda_science
на 16.02.2009 в 10:02:27 #2От известно време се опитвам да организирам Гражданско общество, чиято цел да бъде разработване на система за включване на гражданите във всички форми на управление. Представям си нещата така - медия (ТВ или радио) взима избирателните списъци и район по район започва допитване до гражданите - можеш ли утре да дойдеш на заседание на общината(болница, училище, университет, съд) . На хората ще се издава документ за участие като на повикан свидетел в съда. Това ще става еднократно без заплащане. Така всеки един ще може да участва и няма как да се осъществи корупция,защото на следващото дело ще е друг човек и просто няма смисъл да се плаща. Така ще се ограничат рязко всички далавери с публична и обществена собственост. Ще се промени и статусът на гражданите и от очакващи някой да направи нещо за тях ще се превърнат в преки управленици. Един пример - чистотата в кварталите. Ако се разделят районите като малки общини от по 20 000 души със собствен кмет, полицай, чистачи, банка, болница, училище, магазини ще има значителна промяна. Сега всички чакат за дупките ББ, а той не е слънце. По-добре ще стане кмета да се занимава с промяна на стандарта на улиците и разрешенията за строеж, а после да се изисква подобщините да ги спазват. Така вероятно сградата на новия съд ще дойде района до летището за да демострира красотата и желанието на софиянеца за правда, а не сега да посрещаме чужденците с торбички и пасящи коне по безстопанствена земя. Ако се питат гражданите ще се промени системата на транспорта с избягване на левите завои и съсредоточаване на цялото движение на една улица. Ще се избегне и създаването на улици на 2 метра от входа в квартали, където празните пространства са налице, но има лоши архитектурни решения. Надявам се, че идеята е разумна е техническите пречки няма да откажат хората.
Минувач
на 16.02.2009 в 09:30:09 #1Очаква се около 1000 души от НАП да бъдат засегнати при проверките. Не съм оптимист за резултатите за това, къде отиват парите.