Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева постави въпроса за цялостното изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония пред новия министър на външните работи на страната Буяр Османи.

В телефонен разговор с Османи Екатерина Захариева потвърди последователната подкрепа на България за европейската интеграция на Република Северна Македония и подчерта, че добросъседските отношения и спазването на Договора са ключово условие за напредъка по пътя към членството й в Европейския съюз.

"По време на българското председателство на Съвета на ЕС положихме много усилия, за да върнем темата за разширяването в дневния ред на ЕС, както и за решението за започването на преговори за членство с Република Северна Македония и Република Албания. Както знаете, България винаги е била и остава един от най-последователните поддръжници на европейската интеграция на Република Северна Македония, но подкрепата ни не е безусловна", подчерта министър Захариева.

Македония едностранно прекратила разговорите за общата ни история

Македония едностранно прекратила разговорите за общата ни история

Проф. Димитров не забелязва желание за редовна връзка от македонските си колеги

Тя изрази надежда за възможно най-скорошно възстановяване на работата на Смесената историческа комисия, която беше прекъсната от страна на Скопие заради изборите. Външният ни министър подчерта, че работата на комисията не бива да се политизира.

Министър Буяр Османи потвърди подкрепата за спазването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България и пое ангажимент да се запознае с възможностите за подновяване на работата на комисията. Той благодари за помощта от страната ни в условията на пандемията от коронавирус - както за репатрирането на хиляди граждани на Република Северна Македония през територията на България, така и за хуманитарната помощ.

Двамата министри обсъдиха ситуацията с разпространението на COVID-19, както и негативните последици за гражданите и бизнеса. Екатерина Захариева подчерта, че България застава твърдо зад създаване на общи критерии за контрол на вътрешните граници в ЕС в условията на пандемията и ще инициира дебат за вземането на подобно решение от страна на Европейската комисия.

Тема на разговора бе и предстоящата Среща на върха в рамките на съвместното председателство на Берлинския процес за Западните Балкани през ноември в София.

Припомняме, че съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.

Първото заседание на комисията отбеляза малък напредък по отношение на Античността и Средновековието, но не бе постигнато съгласие по въпроса за Гоце Делчев.

Препъникамъкът в работата на експертите е именно личността на Гоце Делчев. Българската част на комисията отказа да приеме двете страни заедно да честват празника на легендарния деец и идеолог на ВМРО на датата 7 октомври, когато костите му са предадени на Скопие от Георги Димитров.

В началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история - Гоце Делчев, Илинденско-Преображенското въстание и др.

След срещата на 13 септември, която беше определена като "най-безплодната" до този момент, държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония.

На 2 май тази година стана ясно, че Македония едностранно е прекратила разговорите за общата ни история.