Мюнхен.
"Труд":
Няма данни за пострадали българи в Мюнхен, важен телефон за нашите сънародници там
Разговарях с генералния консул на страната ни в Мюнхен Антоанета Байчева във връзка с обстановката в града, написа премиерът Бойко Борисов във фейсбук.
Консулът ме увери, че поддържа връзка с официалните власти и към момента няма данни за пострадали български граждани при инцидентите. Телефонът за спешни случаи и информация относно събитията на ГК Мюнхен: 0049 172 888 10 56.
ООН.
"24 Часа":
Бокова първа сред жените за шеф на ООН
Българският кандидат Ирина Бокова направи пробив към поста на генерален секретар на ООН, като зае третото място след първия “рейтингов” вот в Съвета за сигурност, предадоха световните агенции.
Въпреки че вотът беше таен и бяха взети мерки в залата да присъстват само посланиците на 15-те страни - членки на съвета, и по още един дипломат, неофициално изтече информация за класирането на всички кандидати. От 12-те претенденти за поста само бившият португалски премиер Антониу Гутериш и бившият словенски президент Данило Тюрк са изпреварили българката, която е и първата жена - генерален директор на ЮНЕСКО.
Инвестиции.
"Монитор":
Китайци искат да строят завод за джанти в Русе за $100 млн.
Държавната китайска компания СИТИК Груп предлага инвестиционен проект за завод за производство на алуминиеви автомобилни джанти в Русе за 100 млн. долара и работни места за 300 души. Параметрите на инвестицията бяха представени от президента на компанията Ван Дзюн с премиера на България Бойко Борисов. Производството в България ще е съобразено с всички екологични норми на ЕС, увериха китайските гости.
Министър-председателят е отбелязал, че страната ни се радва на засилен инвеститорски интерес от китайски компании и посочи предимствата на държавата ни като стратегическа локация, с благоприятни икономически и данъчен режими. Той е приветствал заявения интерес и в други сектори като инфраструктурата и селското стопанство. На срещата премиерът и представителите на делегацията са изразили желание за по-нататъшно укрепване на партньорството и задълбочаване на сътрудничеството между български и китайски бизнес организации и компании.
Промени.
"Сега":
Изпитите след IV и VII клас се намаляват от 9 на 4
Министерството на образованието ще намали рязко броя на задължителните изпити под формата на външно оценяване след 4-ти и 7-и клас. Вместо 4 задължителни изпита четвъртокласниците ще имат само два - по български език и литература и по математика. Същите предмети ще са задължителни за външно оценяване след 7-и клас, а от досегашния списък с изпити при седмокласниците отпадат три предмета. Силно се намалява и броят на текущите оценки, които учителите ще са длъжни да пишат през срока. Това предвижда новият проектостандарт за оценяване на резултатите от обучението в училище, представен от просветното министерство.
В момента външното оценяване след 4-ти клас се извършва по 4 предмета - български език и литература, математика, Човекът и обществото и Човекът и природата. Занапред отпадат последните два. В 7-и клас пък няма да има външното оценяване по 3 предметни области - природни науки, чужд език и обществени науки. Външно оценяване по чужд език ще има и занапред, но само по желание.
Здравеопазване.
"Дума":
БЛС пак се обяви против пръстовия идентификатор
От МЗ заявиха, че с новия пръстов код пациентите ще имат възможност да контролират парите, които НЗОК плаща за лечението. Според БЛС обаче новите правила ще увеличат случаите, в които пациенти ще се саморазправят с лекари. "Ако болницата все пак откаже прием, със сигурност ще зачестят случаите на "юмручното право" и съдебните дела срещу лекари и лечебни заведения, пише в позиция на Лекарския съюз.
От съсловната организация са категорични, че пръстовият идентификатор няма да има дисциплиниращ ефект в болниците и е обидно за лекарите. "Ако пациентът не е съгласен да въведе своя пръстов идентификатор, дори и да бъде лекуван, няма да бъде заплатено на болницата", коментира председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев. Зам.-министър д-р Ваньо Шарков му опонира, че за пръв път пациентите имат възможността да контролират за какво се харчат парите на НЗОК.
Отново твърдим, че "електронната автентификация" или "процедурата по снемане на пръстов отпечатък при приемане на пациенти в лечебните заведения" е незаконосъобразна и ограничаваща правата на гражданите", пише в позицията на БЛС.