Социалистите и ГЕРБ в Столичния общински съвет искат оставката на областния управител Вяра Тодева, заради решението и да оспори избора на зам.-председатели на СОС и разпределението на комисиите между групите в Общинския съвет.
Припомняме, че заседанието бе свикано следобяд след избора на председател на СОС от осмия път, когато бе достигнато до компромис. До този момент СОС технически бе в първото си заседание и не е работил по същество. Заседанието продължи до късно вечерта, при условия на спиране на тока, и в крайна сметка разпределяне на комисиите без участието на ПП/ДБ/СС.
Според областния управител е необосновано е свикано извънредно заседание, без да е посочена нито една причина защо това се налага. Вяра Тодева посочва, че не са спазени изискванията за срокове и предварително предоставяне на материалите на общинските съветници, което е пречка за вземането на информирано и обосновано решение. Освен това заседанието, на което са взети решенията, е ръководено без даден мандат от избрания председател на СОС.
Съветниците от МК "БСП за България" искат оставката на областния управител Вяра Тодева за саботаж на работата на СОС
Почти едновременно с оповестяване на решението на Областния управител Общинските съветници от групата на МК "БСП за България" поискаха нейната оставка - заради саботаж на работата на СОС.
В своята позиция съветниците от групата на социалистите посочват, че по закон решенията, взети от Столичния общински съвет за избор на председатели, заместник-председатели и състав на комисиите към СОС са необжалваеми. Социалистите посочват и че действията на Вяра Тодева са рецидив, като тя вече е допуснала незаконното нарязване на Паметника на съветската армия. Така извеждат теза за политическо поръчение и саботаж срещу града и гражданите на София.
Според "БСП за България" колегите им от ПП/ДБ/СС се стремят в следващите дни да се опитат да договарят с ГЕРБ постове и умишлено възпрепятстват работата на общинските съветници. Не само с обжалването на избора се възпрепятства приемането на бюджета на София, но и исканата от БСП проверка на финансово-икономическото състояние на общината след управлението на ГЕРБ.
Смяната на областната управителка на София Вяра Тодева поискаха и общинарите от ГЕРБ. На пресконференция те обявиха, че очакват националното ръководство на ГЕРБ да уреди въпроса при предстоящата ротация.
И според ГЕРБ решението на Тодева е политическа поръчка и тя действала като политически активист на ПП. По думите на кандидата на ГЕРБ за кмет Антон Хекимян областният управител е дръпнал ръчната спирачка на работата на СОС.
"Това е недопустимо и е директна политическа намеса в работата на СОС, който независим орган, избран от хората", каза Хекимян, който като председател на групата ще поиска от националното ръководство на ГЕРБ нейното отстраняване.
"Това е явна форма на политически рекет. ПП чрез областния управите опитва да въздейства върху общинския съвет, за да получат повече председателски места", заяви и колегата му Георги Георгиев.
Подобно е мнението и на общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера, който беше и един от инициаторите на предложенията за разпределение на комисиите. И според Контрера Вяра Тодева и "Продължаваме промяната" отново са блокирали работата на Общинския съвет, след три месеца безвремие. Отново СОС не може да започне същинската си работа. Отново цяла София е заложник на желанието на ПП-ДБ-Спаси София да завземат цялата власт в общината. И докато не вземат, ще пречат на всички, на които им се работи, смята Контрера.
Според него по поръчение на ПП областният управител връща решенията, защото не е станало на тяхната, а това е "ясен знак, че великата "Промяна" не се интересува от нищо друго освен от постове и власт".
Контрера е удивен и че областният управител се меси изобщо в тази работа, тъй като тези решения имат организационен и вътрешен характер.
Последни с искане за оставката на Вяра Тодева се включиха и общинските съветници от ИТН. Те определят решението като "политически мотивирано, но законово неиздържано".
Според тях, заповедта, с която областният управител връща решението за избор на заместник-председатели и постоянни комисии в СОС, е в нарушение на закона. Изтъкнатият аргумент за некачване на дневния ред на интернет страницата на общината е нарушение на новоизбрания председател на СОС, за което той трябва да понесе административно наказание.