Над 1500 са участниците от България и чужбина за откриването на домакинството на Пловдив като Европейска столица на културата.
На мащабна сцена в центъра на града ще бъде пресъздадена мащабна и цветна метафора на всички основни теми от програмата на "Пловдив 2019" и тяхното свързване под мотото "Заедно". Спектакълът е озаглавен "Ние сме всички цветове".
Сред изявените изпълнители са Теодосий Спасов, Валя Балканска, германският музикант и продуцент на електронна музика Шилер.
Заради събитието се въвеждат ограничения за движението в част от централната зона на Пловдив.
Европейските столици на културата са едни от най-разпознаваните проекти наЕС. Инициативата започва през 1985 г. с предложението на тогавшния гръцки министър накултурата Мелина Меркури.
Идеята е градовете да се поставят в сърцето на културния живот на Европа. Гражданите могат да вземат участие в дейностите, които продължават цяла година.
Титлата Европейска столица на културата носи нов живот в градовете, засилвайки тяхното културно, социално и икономическо развитие. Много от тях, като Лил, Глазгоу и Есен показаха, че тази титла може да е голяма възможност да възстановят техните градски центрове, носейки креативност, посетители и международно признание.
Столиците на културата подчертават богатството на европейското културно разнообразие и предлагат свеж поглед към споделената история и наследство. Те популяризират взаимното разбирателство и показват как универсалният език на творчествотo отваря Европа към културите в целия свят.
Всички членки на ЕС, както и страните кандидати и потенциални кандидати за члество в ЕС и Европейската асоциация за свободна търговия/Европейското икономическо пространство, участващи в програма "Творческа Европа" могат да бъдат домакини на инициативата Европейска столица на културата.
Столиците през 2019 Под мотото "Заедно", програмата за Пловдив 2019 включва град Пловдив и целия Южен Централен регион на България, както и Варна, София и Велико Търново.
Тя включва повече от 300 проекта, като например фестивали, шоута в голям мащаб и проекти базирани в общности, структурирани около 4 теми (Сливане, Трансофрмирне, Възраждане и Релаксиране). Те са свързани с характерните черти на Пловдив, историята му, културното му наследство, както и предизвикателствата пред града.
През годината едно от тепетата на Пловдив ще бъде превърнато във временен детски град (проект "Детски град").
Градът ще покани посетитетите да открият кирилицата чрез различни изложби и семинари ("Кирилизация"). Ще бъде представена европейска продукция на тема миграция, съвместно продуцирана от театри от Западните Балкани ("2019: "Европейска одисея").
Другата европейска столица на културата за 2019 г. е италианският град Матера. Под мотото "Отворено бъдеще", Матера 2019 празнува прямотата като ключов елемент за размисъл за колективното бъдеще на европейското общество, със специален фокус върху социалното и културно приобщаване и съвместните иновации.
По-интересните събития включват "Ars Excavandi", модерен поглед върху историята и културата на скритата архитектура; "Препрочитане на Ренесанса", пътешествие през артистичното минало на Базиликата и Апулия; и "Поезия на простите числа", изложение за главната роля на математиката при работата на артистите през вековете.
Матера ще постави и първия спектакъл на открито на операта "Селска чест" в сътрудничество с Театро Сан Карло.