Здравната комисия към варненския Общински съвет гласува да се отпуснат малко над 414 хил. лв. за погасяване на дълговете на Специализираната болница за лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания в града. Това съобщиха от пресцентъра на Общинския съвет.
Въпросът ще бъде разгледан и от финансовата комисия, а окончателното решение ще вземе Общинският съвет.
По-голямата част от задължения на болницата, които възлизат на 419 000 лв., са към персонала на лечебното заведение. Средствата за заплати на служителите от октомври миналата година до февруари 2025 г. възлизат на почти 198 хил. лева. Други над 83 хил. лева болницата дължи на ОП "Ученическо и столово хранене", което приготвя храна за пациентите. Близо 99 хил. лева са задълженията към НАП за осигуровки и данъци.
От 2011 до 2024 г. за бившия Тубдиспансер Община Варна е отпуснала над 4,6 млн. лева. С цел оптимизация на разходите председателят на Общинския съвет Христо Димитров внесе предложение за реорганизация на дейността на болницата.
В предложението се посочва, че настоящия момент в лечебното заведение функционира диагностично-консултативен блок и стационар, разположени в две отделни сгради. Двете дейности са свързани и тяхното обединяване в една сграда би могло да доведе до намаляване на разходите. Той е на мнение, че такова интегрирано решение би улеснило както медицинските специалисти, така и пациентите.
Освен това очакваната икономия, съгласно докладна от управителя на лечебното заведение, би била близо 77 хил. лева годишно. От друга страна, има възможност приходите да се увеличат със 120 хил. лева на година, ако бившият Тубдиспансер бъде предпочитана болница за лечение в региона, отбелязва още председателят на Общински съвет в своето предложение.
Друг плюс би бил освобождаването на сградата, където се помещава пневмо-фтизиатричното отделение в село Звездица, която може да послужи за създаване на нова социална услуга, например изграждане на дом за възрастни хора.
За прехвърляне на пневмо-фтизиатричното отделение в сградата на ул. "Мануш войвода" 11а е необходимо да бъде извършен ремонт и преустройство на втория етаж на сградата и частичен ремонт и преустройство на първия. Разходите за обновяването, включително ремонт на ограда и озеленяване, възлизат на общо 485 хил. лева, съгласно ориентировъчна количествено-стойността сметка. Членовете на комисията дадоха съгласието си тези средства да бъдат заложени в тазгодишния бюджет на Община Варна, но финалното решение ще бъде на местния парламент.
На днешното заседание на здравната комисия се е разгледало и искането за изграждане на ново тяло към ДКЦ V - Варна "Св. Екатерина". Ръководството на лечебното заведение планира там да разположи открит ядрено-магнитен резонанс, какъвто липсва към момента във Варна, операционна, стационар за оперирани пациенти и три лекарски кабинета.
Дружеството има възможност да придобие ЯМР на стойност между 1,6 и 2 млн. лева с европейски средства по програма "Развитие на регионите", като към момента има уведомление за одобрен идеен проект, но се изисква специално помещение, тъй като апаратурата е с тегло над 20 тона и има радиационно излъчване.
До 31 март 2025 г. ДКЦ V - Варна "Св. Екатерина" трябва да представи на финансиращия орган необходимите документи по проекта, в това число решение на Общинския съвет за изграждане на допълнителното тяло към сградата.
Съветниците дадоха положително становище на искането и го препратиха към кметската администрация за изготвяне на предложение от кмета.