Специализираната болница за лечение на белодробни заболявания във Варна отново трупа дългове, съобщава БНТ.
Субсидията за лечението на един болен на ден, отпускана от здравното министерство, не може да покрие всички разходи. Лечебното заведение не разполага със средства и за да осигури гориво за отопление през зимата.
Началникът на Пневмо-фтизиатричното отделение д-р Петър Петров обясни, че най-неотложното плащане на тубдиспансера е към НАП и за забавените заплати на служителите.
Той посочи, че болницата дължи на Приходната агенция около 290 000 лева, което е значително по-малко от същия период на миналата година.
Петров припомни, че в края на миналата година са били преведени около 1 млн. лева, с които са били изплатени стари задължения.
"Трябваше да се направят определени промени, които не се извършиха. И се трупат по старата схема като всяка година нови задължения", изтъкна той.
По негови думи в момента има десет души на лечение в болницата, като лекарствата се осигуряват от Министерството на здравеопазването и няма проблеми с тяхното лечение.
Средният престой на пациентите в тубдиспансера е от 60 до 90 дни. Ремонти на сградите на лечебното заведение обаче не са правени от 2010 г.
Припомняме, до края на 2022 г. тубдиспансерът във Варна имаше сериозни дългове към ЕНЕРГО-ПРО в размер на над 100 000 лева, поради което дружеството бе принудено да спре електрозахранването в болницата.
Вследствие на този ход се наложи пациентите от белодробната болница да се изпращат у дома или в други лечебни заведения, а от Министерството на здравеопазването заявиха, че те ще бъдат "разхвърлени" по други областни болници в страната.
В крайна сметка през декември миналата година Общинският съвет във Варна реши да покрие задълженията на белодробната болница, като бе гласувана целева субсидия в размер до 1 млн. лв., която покри разходите и по друг сериозен проблем в лечебното заведение - изплащане на възнагражденията на служителите. Работниците в болницата не бяха получавали заплатите си от десет месеца, което доведе и до протести.