Обстановката в засегнатите от поройните дъждове райони в страната постепенно се нормализира.
В област Враца след отводняването на ход е почистването и дезинфекцията, съобщава БНР. От днес започва подготовката на документите, с които пострадалите могат да кандидатсват за подпомагане. Предстои да бъдат описани щетите по инфрасруктурата.
От петък следобед до събота привечер в бедствено положение се оказаха близо двайсет населени места във Врачанско, а два пъти повече бяха под заплаха.
В усилията за овладяване на обстановката се включиха пожарникари, общинари, пострадали и доброволци.
На заседанието на Областния кризисен щаб във Враца вчера премиерът Николай Денков заяви, че непосредствената опасност вече е намалена и най-критичният период е преминат.
Село Лиляче е най-засегнатото село в община Враца. Частичното бедствено положение там беше отменено снощи, но възстановяването продължава.
Кметът на Враца Калин Каменов посочи, че има много хора, чиято покъщнина е унищожена и трябва да бъде извозена, за да не се получават нерегламентирани сметища в селото и да няма зарази.
Той обясни, че еднократната помощ за храна, вода, медикаменти е 1500 лв. Има и допълнителна помощ до 2500 лв. за техника.
От днес започва и описване на щетите по инфраструктурата.
По предварителни прогнози в Лиляче са унищожени 26 улици, като тези щети възлизат на над 6 млн. лв.
Щети се се описват и в общините Криводол и Мездра, където са другите населени места, засегнати от водното бедствие.
Очаква се до утре да бъде решен напълно и проблемът с водоснабдяването.
Във Видинско хора бяха евакуирани заради придошлите води в коритото на местната река Войнишка. Осем души са спали в кметството на град Дунавци, а цял квартал е под вода, съобщава Нова телевизия.
Местен жител твърди, че причината за наводнението е неконтролирано изпускане на язовир.
Продължава източването на язовир "Огоста" край Монтана. Заради неговото изпускане в събота вечерта имаше риск да се наложи евакуацията на стотици хора в областите Монтана и Враца.
Инж. Игор Репкин от "Напоителни системи" - клон Мизия обясни, че изпускането на водоема продължава, но притокът на вода намалява. Очаква се по този начин за около десет дни да се понижи нивото до по-нормални граници.
Инж. Репкин обясни, че то не може да се понижава с повече от 10-12 см на денонощие.
projekt
на 19.06.2023 в 08:31:58 #1Казаха че държавата е лош стопанин. Казаха че "частника" ще се грижи по добре. Ето ефекта. Този ефект се отнася за всяка една дейност. Храни, образование, здравеопазване, полиция. Накараха ни да ползваме разни НПО-та за консултанти които да казват как да живеем, как и с кой да си лягаме, как да се размножава е, как да съдим престъпници... Ефекта е държава затънала в корупция на която все някой й е виновен. Лошото е че в западна Европа е същото, че на места и по зле. едно е да ходиш на екскурзия, друго е да живееш и работиш. Престъпността е на рекордни нива в големите европейски градове, много мигранти, много мръсотия, много престъпност след като се стъмни... Ама какво да правиш. Демокрация. Казаха ни че който не скача е червен, а който скача ще има банани целогодишно. И всичката тая мизерия за едни банани.... Преди имаше 3 вида сирене от мляко и 3 вида салам от месо. Сега има 300 вида сирене без мляко и 300 вида салам без месо........но пък целогодишно има банани.