Неправителствената природозащитна организация "Зелени Балкани" организира акция за поставяне на къщички и хранилки за птиците в западния край на Гребната база в Пловдив, информира БНР.

Около 20 къщички ще бъдат поставени за различни малки пойни птици.

Мястото е избрано специално, защото е защитена зона, обясни Анелия Павлова от "Зелени Балкани". Тя поясни, че мястото е включено в зоната на Натура 2000 и е важно за опазване на всички видове птици, земноводни, влечуги и растения.

Сега е сезонът, в който пойните птици от планината имигрират в по-ниските части в градовете, така че основно ще бъде за кардаринки, синигери, канарчета, заяви Павлова.

По думите й къщичките няма да са конструирани, а ще бъдат сглобявани на място. „Ще има стълби, чукове, ръкавици, така че ще има работа за всеки, който има желание да научи нещо повече за къщичките и за птиците," добави още тя.