Общинският съвет на Варна прие бюджет от 764.2 милиона лева за 2024 г. след 12-часови дебати по време на два заседателни дни.

Макрорамката не е променена. Общината прогнозира 369.1 милиона лв. собствени приходи, което е 52% от общите постъпления. Очакваните приходи са делегирани от държавата дейности в местната хазна са 338.5 милиона лв., а 56.5 милиона лв. ще бъдат осигурени по европейски проекти и програми.

В документа са засегнати три основни приоритети със заглавия: "Варна - град на действието. Естетизация на Морската столица", "Варна - град на хората. Град без периферия", "Варна - град на растежа и иновациите. Град на инвестициите".

  • Макрорамката на функция "Жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда" е в размер на 200 милиона лв. В тази сума влиза план-сметка "Чистота" в размер на 47 милиона лв. За основен ремонт на пътна мрежа, алеи и други обекти по инфраструктурата в размер на 81.2 милиона лв. Предвидени са реконструкция на част от бул. "Ал. Москов" за 4.7 милиона лв., ремонт на бул. "Девня" - от бул. "Ат. Москов" до бул. "Република" за 9.1 милиона лв. и от бул. "Васил Левски" до ул. "Преслав" за близо 2 милиона лв.. Предвидено е и разширение на зоната за платено улично паркиране с въвеждането на Зелена зона, което ще струва 8.9 милиона лв.
  • Образованието има най-голям относителен дял от 37.2%, което се равнява на 263.4 милиона лв., с 23.9 милиона лв. повече от миналата година.Над 14.6 милиона лв. ще бъдат инвестирани в образователната инфраструктура и създаването на модерна материално-техническа база за образование и кариерно развитие. Предвидено е също увеличение средно с 8,4% на заплатите на педагогическия персонал.
  • Капиталовата програма е в размер на 206 милиона лв., като почти 161 милиона лв. от тях са предвидени от бюджета на общината, а останалите - по оперативни програми и проекти. Средствата в размер на 97 милиона лв. ще бъдат използвани за изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа, а за благоустрояване на междублокови пространства са заделени около 32.6 милиона лв.Инвестиции в инфраструктурата ще бъдат направени във всички варненски райони.
  • За здравеопазване са предвидени 41 милиона лв., с 2.2 милиона лв. повече спрямо първоначално заложените и с 4 милиона лв. повече спрямо бюджета за 2023 г. Увеличен е бюджетът на общинската инвитро програма за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми, като средствата през тази година са в размер на 441 хиляди лв. За еднократни помощи за лечение в местната хазна са осигурени 288 хиляди лв.
  • Капиталовата програма е в размер на 4 милиона лв., като от тях 1.34 милиона лв. са заделени за ремонт на детски ясли и на детски площадки за игра и спорт на открито.
  • С близо 40.5 милиона лв. ще разполага Варна за социално осигуряване, подпомагане и грижи. Социалната програма възлиза на 5.8 милиона лв. За асистентска подкрепа, което включва почасова социална услуга в домашна среда, са заделени 5.1 милиона лв. За социални помощи Община Варна е планирала 230.5 хиляди лв. В бюджета са заложени също средства за увеличение на работните заплати в социалните заведения - второстепенните разпоредители, предоставящи социални услуги.
  • Бюджетът за функция "Култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело" е в размер на около 26.5 милиона лв. Над 4.4 милиона лв. са планирани за финансово подпомагане на международни и местни културни прояви, чиито домакин ще е Варна. Средствата за общинския фонд "Култура" тази година са в размер на 1.8 милиона лв.
  • Общо за спорт през тази година са планирани 11.7 милиона лв. От тях около 2 милиона лв. са заделени за програма "Спорт". С тях общината ще подпомогне спортни събития - международни, национални и други спортни прояви, провеждани във Варна, детско-юношески състезания и турнири, студентска универсиада. По програмата ще се обезпечат средства за награди на спортисти и материално стимулиране на спортните клубове.

Един съветник е гласувал "против", а 16 - с "въздържал се". От "Алтернативата" във Варна съобщиха, че са против приемането на бюджета. По техни думи въздържанието от глас е сигнал към администрацията и към кмета, че подхождат непрофесионално. За пример те посочват решението на кмета да отхвърли исканията на Общинския съвет за реорганизация. Допълнително, отбелязват нуждата от структурна реформа в администрацията на общината, както и оставащата неяснота по инвестиционната дейност.

Планира се изграждането на два скоростни пътя от Варна

Планира се изграждането на два скоростни пътя от Варна

Единият път ще бъде до Дуранкулак, а другият до Силистра, обясни министър Андрей Цеков