До 2050 г. 2/3 от световното население ще пребивава в градски региони. Toва заяви на пресконференция в БТА проф. д-р Георги Георгиев, ръководител на новия Института за устойчиво и регионално развитие (ISRD). Институтът няма да работи върху физически проекти, а една от основните теми ще е подпомагане на законотворческата дейност и анализи и проекти, свързани с това.

По думите му 50% от всички парникови емисии се причиняват от строителството и поддържането на блоковете.

Според проф. Георгиев нямаме енергиен проблем, а проблем с парниковите емисии. Слънцето носи 10 000 пъти повече енергия, отколкото може да консумираме, но и за растения, производство на екологични строителни материали и системи, посочи той. И добави - прекарваме 90% от живота ни в сградите и трябва да обърнем внимание на качеството ни на живот в и около тях.

Проф. Георги Георгиев е на мнение, че бъдещето е в децентрализираните региони, които имат нужда от дългосрочно планиране и развитие с помощта на специалисти, които могат да изградят в обществото пожелание да е гъвкаво спрямо факторите в бъдещето.

Главният научен секретар на Българска академия на науките и изкуствата (БАНИ) доц. д.м. д-р Маргарита Каменова е доволна от целите и предстоящата работа на новия институт, който освен това ще разглежда културното наследство, което трябва да бъде запазено и да е в основата на развитие на туризма. БАНИ ще съдейства за оповестяване на дейността на института. Тя вярва, че така предложения план от центъра по архитектура градоустройство и от новия институт за развитие на регионите ще бъде изпълнен.

МОСВ манипулира информацията за качеството на въздуха у нас

МОСВ манипулира информацията за качеството на въздуха у нас

За това алармира адвокат Димитър Площаков