Най-важните ценности за българите са семейството и мирът. В българското общество не преобладава тежко ценностно разделение. По определени теми се формират огромни мнозинства.
Това са изводите от национално представително проучване на изследователски център "Тренд". Изследването е проведено между 3 и 10 октомври 2017 г. сред 1004 пълнолетни български граждани.
Става ясно, че за 46 на сто от анкетираните семейството е най-важната ценност, следва мирът с 44% и сигурността с 38 процента. Човешките права са на четвърто място с 37 на сто. Свободата е чак на пето място с 25 на сто.
Източник: Тренд
По отношение на ролята на държавата българите имат подчертано етатистки нагласи. Над 90% от всички анкетирани са на мнение, че образованието и здравеопазването трябва да са напълно безплатни, а 86% споделят позицията, че трябва да се гарантира минимален доход на всеки човек и че държавата е длъжна да осигури работа на всеки, който иска да работи.
Българите отчетливо изискват сериозна роля на държавата в живота си, но въпреки това не са склонни срещу това да се повишават данъците. 60 на сто са посочили, че държавата трябва да намали данъците, макар и да остават по-малко пари за социални помощи и услуги. Само 25 процента от анкетираните са настояли, че държавата трябва да повиши данъците, за да дава повече пари за социални помощи и услуги. Според 37 на сто държавната намеса вреди на икономиката, докато за 44% - я подпомага.
Източник: Тренд
Традиционното схващане, че подобни нагласи са наследство от социализма не е достатъчно обяснение, защото се забелязва, че сред най-младите възрастови групи съотношенията са напълно сравними с общата картина.
Българите остават силно скептични към допускането на бежанци и мигранти на своя територия. Нещо повече - няма разлика в отношението към бежанците и икономическите мигранти от Близкия изток, като и в двата случая малко над 80% от всички респонденти са на мнение, че те не трябва да бъдат допускани на територията на страната.
Източник: Тренд
Силно консервативно е отношението към еднополовите бракове, както и спрямо възможността хора от един пол да осиновяват деца, като в първия случай 75% са против, а във втория - 72 на сто не са съгласни това да бъде разрешено в България.
Скептични оставаме и към легализацията на марихуаната (72% не са съгласни да се легализира) и проституцията (69% не са съгласни да се легализира). При въпроса за марихуаната прави впечатление, че при най-младите има отчетлива разлика, като 40% от тях смятат, че леките наркотици трябва да бъдат легализирани. Подобна зависимост във възрастта се наблюдава и относно легализацията на проституцията.
Въпреки доминиращите консервативни нагласи по тези въпроси, данните относно абортите и дали трябва или не трябва да се забранят, сочат, че 77% от всички анкетирани са на мнение, че абортите не трябва да се забраняват. Под една десета от всички жени споделят това мнение, докато мъжете са малко по-резервирани относно забраната.
Източник: Тренд
Отношението към различните малцинствени групи е диференцирано. Турците се приемат далеч по-добре от циганите, а отношението към бежанците е дори по-негативно в сравнение с това към циганите. Под една четвърт от респондентите биха поддържали приятелски отношения с бежанец, докато 69% няма нищо против да имат приятели турци. Подобни са съотношенията и на опцията да се живее в един жилищен вход с изброените.
На богатството в България се гледа с голямо недоверие. 68% от всички българи са на мнение, че всички милионери са натрупали богатството си по незаконен път, като само 21% са на обратното мнение. Заключението се потвърждава и от данните от друго твърдение, че в България можеш да станеш богат по честен път, като две трети от хората не са съгласни с това твърдение. При разбивката по възраст се отчита малко по-различна картина при младите в сравнение с общата такава, но въпреки това и при тях малко повече от половината имат недоверие към честното забогатяване.
Успехът в България зависи от това кого познаваш. Това твърдение се споделя от 69% от всички анкетирани, а 24% са на обратното мнение, а две трети от запитаните не са съгласни, че в България можеш да станеш богат по честен път. Нещо повече, близо половината не се съгласяват, че в България ако се трудиш усърдно можеш да успееш.
dachi
на 30.10.2017 в 16:45:31 #3Не социалист,ами пещерен комунист! Който въздиша за бай Тошо и Съветската кочина! Другите бивши комунистически държави захвърлиха комунизма отдавна в музея и затова са далеч пред нас. С това мислене още 1000 г ще сме на г.за на Европа!
The_thunder
на 30.10.2017 в 13:55:07 #2Хъмчо, душице, тук ли си? После да не развиваш небивали теории защо не върви държавата. Виж, че българинът е от социалист нагоре. "Над 90% от всички анкетирани са на мнение, че образованието и здравеопазването трябва да са напълно безплатни, а 86% споделят позицията, че трябва да се гарантира минимален доход на всеки човек и че държавата е длъжна да осигури работа на всеки, който иска да работи."
dimitar-dimitrov-4abS0o7n
на 30.10.2017 в 12:49:17 #1Най-важните въпроси според мен са накрая и показват, защо при нас нещата не вървят както ни се иска. 68% от всички българи са на мнение, че можеш да забогатееш само по незаконен начин и според 69% успехът зависи САМО от това кой познаваш. Това естествено не е вярно, незаконно забогателите рано или късно си получават заслуженото, остават честно забогателите, които са несравнимо повече дори и у нас. При тази нагласа, няма как да има успех. Успехът може да дойде само вярваш и разбираш, че всичко зависи от теб - какво и как ще учиш, как ще работиш, какъв бизнес ще започнеш, как ще го управляваш - всичко това зависи само от теб. Как ще се държиш с околните, колко ще помагаш, как ще подобриш света - това са лични въпроси към всеки един от нас. Ако се направи това проучване в богати държави, ще се види, че там повечето хора вярват в себе си и затова те и държавите им вървят напред.