Държавните институции са силно дестабилизирани, лишени от обществено доверие. Това се казва в обръщение на Инициативния комитет за провеждане на референдум за забрана на обучение, възпитание и пропаганда, свързани с промяна на пола и с концепции за друг пол, освен мъжки и женски пред деца и ученици в образователна система на България.
В изявлението се посочва също, че върху съставянето на новото редовно правителство тежи сянка на недоверие заради безпринципни договорки, политически клиентелизъм, конфликт на интереси и съмнения в икономическа и политическа зависимост на кабинета като цяло и на отделни министри.
"Обществените отношения в страната са дълбоко разстроени, увредени от политическата криза, продължаваща вече няколко години. На този фон назначаването на лица, известни в обществото със своята пристрастност и обвързаност с неправителствени организации (НПО), с незначителен административен опит, с данни за зависимост от чуждестранни източници на финансиране, подкопава общественото доверие и обрича дейността на правителството на служене на чужди цели, които нямат нищо общо с основните интереси на българското общество", заявяват от инициативния комитет.
От организацията посочват като пример за това назначаването на изпълнителния директор на фондация "За нашите деца" Иванка Шалапатова за министър на труда и социалната политика. В обръщението се изтъква, че това назначение потвърждава твърденията на обществени личности и организации за обединение между джендър-средите и държавната власт, а срастването на държавата със зависими от чужбина НПО било доказано на практика.
От инициативния комитет посочват, че фондация "За нашите деца" е член на Национална мрежа за децата, която била известна про-джендър обществена организация.
"През годините, тя е получавала огромно финансиране от чуждестранни финансови източници. Според медийна информация, публикувана в социалните мрежи, само за 5 години, между 2011 г. и 2016 г. фондацията на г-жа Иванка Шалапатова е получила 22 млн. лева. Става дума за съществена финансова помощ за неправителствена организация в държава, намираща се от три десетилетия в постоянна икономическа и финансова криза", посочват от комитета.
В обръщението се казва още, че Шалапатова е магистър по българска и английска филология и е учила в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и в ЮЗУ "Н. Рилски" в Благоевград, като била несменяем директор на фондация "За нашите деца", а тя пък била приемник на британската благотворителна организация "Всяко дете. Великобритания". Шалапова работила по управление на проекти в областта на социалните и интегрирани услуги, стратегическо управление и финансиране, комуникация и социална отговорност, създаване на професионални мрежи, управление на проекти и персонал, политики и застъпничество. "През 2013 г. е назначена за няколко месеца на неподходящо висок за нейния опит и стаж пост - зам.-министър на труда и социалната политика в МТСП в служебното правителство с Премиер Марин Райков. Преминала е кратковременни обучения във Великобритания, Унгария, Германия в областта на лидерството, стратегическото и организационното управление и ранното детско развитие. Според редица публикации в медиите Шалапатова е известен привърженик и поддръжник на джендър-общността и ЛГБТИ либерални ценности", се изтъква също в изявлението.
Според инициативния комитет назначаването на Иванка Шалапатова за социален министър е недопустимо заради недостатъчен административен опит в държавната администрация и поради конфликт на интереси със сферата, която ще ръководи. От организацията считат, че Шалапатова чувствително отстъпва по административен опит на двамата последни министри на труда и социалната политика. Съзират и очевиден конфликт на интереси в съчетаването на поста министър на труда и социалната политика и с длъжността изпълнителен директор на неправителствена организация, която е частен доставчик на социални услуги, лицензиран от Агенцията за качеството на социалните услуги, подчинена на МТСП. От комитета подозират, че Шалапатова ще фаворизира своите колеги от неправителствения сектор в областта на социалните услуги и политиката й ще облагодетелства пряко или косвено фондацията "За нашите деца".
От инициативния комитет отбелязват, че министърът на труда и социалната политика пряко ръководи и провежда политика, свързана със социалните услуги, в която работи и нейната досегашна фондация, като Шалапатова ще отговаря за дейността на фондацията, която е ръководила в продължение на повече от десетилетие. "Чудно ли е тогава защо в Народното събрание се внасят законопроекти, които повишават ролята на неправителствените организации в областта на социалните услуги", се пита риторично в обръщението.
Поради това, с оглед недопускане на конфликт на интереси, от организацията настояват за оставката на Иванка Шалапатова от поста министър на труда и социалната политика.