България остава с високи нива на корупция. Това сочи Индекса за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от международната организация "Прозрачност без граници".

В тазгодишното издание на индекса България получава 43 точки, което е под критичния праг от 50 точки и сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната. Според доклада повече от две трети от държавите по света получават резултат под 50, а средната глобална стойност на индекса остава непроменена - 43 точки. Дания отново оглавява класацията с 90 точки, докато държави като Сомалия (9), Венецуела (10) и Сирия (12) остават на дъното. В контекста на Европейския съюз България продължава да изостава в сравнение със средното ниво за стария континент, което остава около 62,33 точки.

Така с този резултат отново се нареждаме сред страните с високи нива на корупция в публичния сектор - резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми, посочват от организацията.

България е по-бюрократична от ЕС, предупреди бизнесът

България е по-бюрократична от ЕС, предупреди бизнесът

Прекалените проверки не били гаранция за добре свършена работата

Според доклада чуждестранните инвестиции са на историческо дъно, а сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност. Всичко това не позволява планиране и дългосрочни, устойчиви инвестиции.

Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, прави бизнес средата отровна, изтъкват от "Прозрачност без граници" и добавят, че не може да се пренебрегне и фактът, че законността на последните избори в България са поставени под сериозни съмнение. Дори парламентарно представените политически сили поставят под съмнение законността на проведените избори до такава степен, че оставят окончателното решение в ръцете на Конституционния съд, чието становище е непредвидимо. Тази ситуация хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която трябва да прави ключови реформи и назначения, посочва организацията.

"Прозрачност без граници" изтъква, че гражданското общество е подложено на последователни и все по-яростни атаки, които целят стигматизиране и заглушаване на гласовете, които настояват за прозрачни и отчетни институции, независима съдебна власт, спазване на правата на човека, подкрепа на уязвими групи, опазване на околната среда. Тези атаки идват включително от парламентарно представени политически сили, които неколкократно внасят в Народното събрание Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.

ДПС-Ново начало събира информация за фалшиви новини и медии

ДПС-Ново начало събира информация за фалшиви новини и медии

За да я предадат на американското правителство

Изключително тревожен е и фактът, че индикатори, които обикновено показват висок резултат - тези свързани с нивото на демокрация - са се влошили с 4 пункта и то в рамките на една година.

Годишното изследване на конкурентоспособността на Института за развитие на управлението също показва рязко понижение на резултата на България - 7 пункта само за една година, което затвърждава тревожната негативна тенденция за влошаване в ключови области като управление, икономически резултати, бизнес ефективност и инфраструктура.

Докладът на "Прозрачност без граници" се фокусира и върху лошото влияние на корупцията върху климатичната криза и разкрива тревожната връзка между високите нива на корупция и забавянето на ефективните климатични политики - индексът подчертава, че милиарди долари, предназначени за финансиране на проекти свързани с климата, са изложени на риск от злоупотреби и кражби.

Изчезналите 60 млн. лв. за АМ "Хемус" стигнали до обикновен човек извън политиката

Изчезналите 60 млн. лв. за АМ "Хемус" стигнали до обикновен човек извън политиката

Лицето на върха на пирамидата е установено, но не е задържано

Освен това страната ни е част от редица европейски инициативи за справяне с климатичните промени и намаляване на въглеродния отпечатък. Средствата за екологични проекти идват основно от Фонда за справедлив преход на Европейския съюз чрез Плана за възстановяване и устойчивост, както и от национални фондове. Средствата са насочени предимно за подкрепа за енергийния преход, намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и стимулиране на възобновяемите енергийни източници, но при планирането, наблюдението и разходването им липсва всякаква връзка с мерки за управление на корупционния риск.

Най-големите предизвикателства за страната остават борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението.

Асоциация "Прозрачност без граници" призовава българските институции да предприемат конкретни стъпки за засилване на антикорупционните политики, повишаване на отчетността на публичните средства и ефективно прилагане на законодателството срещу корупцията.

Бойко Борисов ни чувал, ни познавал Пепи Еврото

Бойко Борисов ни чувал, ни познавал Пепи Еврото

А и това не било тема на държавата, а бюджета и финансите на държавата