От Висшия мюсюлмански съвет осъждат изказването на прокурора по делото за проповядване на радикален ислям Недялка Попова.
Реакцията е описана в открито писмо, изпратено до 11 представители на институции - от президента Румен Радев и главния прокурор Сотир Цацаров до председателя на Европейския съвет Доналд Туск, на ЕП Антонио Таяни, на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Прокуратурата да провери дали има престъпление от омраза срещу мюсюлманите по съответните членове на Наказателния кодекс, настояват от Мюфтийството.
Припомняме, повод за тяхното извънредно събрание са думите на прокурор Недялка Попова, която алармира, че с увеличаването на броя на мюсюлманите в България и достигането им до 30% държавата ще бъде застрашена.
В интервю за пловдивския сайт Трафикнюз, прокурор Попова, която е наблюдаващ обвинител по делото срещу 13-те имами от неговото начало предупреждава за опасни тенденции в българското общество.
"Това изказване на прокурор Попова окачествяваме като престъпление от омраза срещу всички мюсюлмани в Република България и нашите сънародници мюсюлмани, живеещи извън страната. Това изказване категорично не подхожда на прокурор на демократична държава, която днес председателства Съвета на Европейския съюз", пише в позицията на Мюфтийството.
"При започването на процеса срещу имамите заявихме ясна и категорична подкрепа за подсъдимите имами, съзнавайки, че в една европейска държава е недопустимо наказателно преследване на нейни граждани заради религиозни убеждения и практики, а в Република България правото на вероизповедание във всичките му компоненти е конституционно регламентирано. Изказването на стожера на държавността показва, че декларациите ни в защита на подсъдимите при започване на процеса са били адекватни, навременни, уместни, дори и необходими", пише в писмото.
Припомняме, малко по-рано главният прокурор Сотир Цацаров осъди изказването на Недялка Попова.
От мюфтийството тълкуват думите на прокурор Попова така: "всяко новородено дете на мюсюлманин е заплаха за националната сигурност".
"В тази реч се наблюдават множество престъпления по Наказателния кодекс и Закона за защита от дискриминация като проповядване и подбуда към омраза срещу мюсюлманите и турците, дискриминация на религиозна и етническа основа, ксенофобия, ислямофобия, реч на омразата и др. Това е дори подбуда към действия за ограничаване броя на мюсюлманското население", пише в писмото на мюсюлманското вероизповедание.
От администрацията на Мустафа Хаджи тълкуват интервюто на държавния обвинител, че е внушение, че мюсюлманската общност в България представлява опасност за националната сигурност на страната, както и че нейни представители не бива да са на ръководни постове.
От Мюфтийството питат администрацията на Народното събрание, Президента, Министерския съвет, Прокуратурата, съдебната власт дали изказването на прокурор Недялка Попова е държавна политика, или е лично мнение на прокурора.
chafeto
на 04.04.2018 в 09:18:17 #2Преди няколко години, след поредния масов лов на муслим в Мианмар, гледах интервю с един от по-изявените участници, който обясняваше какви са причините за периодично преследване, избиване и гонене на муслими. Ама на кратко, същите проблеми като в Европа. Нескрито презрение към несюлманите, често проява на агресия, опити агресивно да си налагат техните правила и възгледи на останалите, оскверняване на храната, когато седнеш да се храниш в тяхно заведение и т.н. Това за храната предполагам, че сте го чували и в България. Чували сте как арабите се празнят в соса. Това нещо може да се чуе от Велокобритания, през Холандия, България, та чак до Мианмар. Значи едва ли е случайно. А и прекарвайки известно време в Лондон в арабска среда, почти съм сигурен, че някои го правят. Та исках да кажа, в Мианмар са проумели, че колкото повече муслим, толкова повече проблеми. И взимат мерки.
Болен сДСар
на 03.04.2018 в 23:22:40 #1НЕ ВСЕКИ МЮСЮЛМАНИН Е ТЕРОРИСТ, НО ВСЕКИ ТЕРОРИСТ Е МЮСЮЛМАНИН. /ДЖОРДЖ БУШ/