За поредна година не се отича дори минимална позитивна промяна в отношението на държавата към грижата за психично болните хора у нас. Това се констатира в Дванадесетия годишен доклад от проверките в местата за лишаване от свобода през 2024 г., извършени от Националния превантивен механизъм (НПМ), съобщиха от пресцентъра на омбудсмана, която работи само като администрация повече от година, след като Диана Ковачева стана съдия в Европейския съд по правата на човека, а сега предстои избор на нов обществен защитник.

Данните в доклада отчитат резултатите от 53 проверки, 8 от които непланирани - по конкретни жалби и след самосезиране, като обхванатите лица от тези проверки са общо 16 220. Направените проверки са със засилен фокус върху правата на хората с психични заболявания, настанени в държавни психиатрични болници, центрове за психично здраве и социални заведения за лица с психични разстройства.

Препоръките в доклада предимно са свързани с лошите условия за пребиваване, лечение и работа в психиатриите, които са извън всякакви европейски стандарти.

Психиатрична безпомощност

Психиатрична безпомощност

През 2020 година ни представиха проект на Национална стратегия за психично здраве 2020 - 2030 г. Тя бе приета едва в края на 2021 г. и през 2025 г. нищо не е направено

От институцията на омбудсмана изтъкват, че една от най-важните препоръки на НПМ е към здравното министерство за преразглеждане на наредбата за реда за прилагане на мерки за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства. Посочва се, че е задължително изготвянето на протокол за прилагане на принудителните мерки "имобилизация" (връзване) и "изолация", в който ясно да се отбелязва с каква продължителност и колко често могат да бъдат изолирани и фиксирани пациентите за период от 24 часа, както и да се конкретизират основанията, при които се прилагат тези мерки, така че да няма съмнения и обосновани предположения за злоупотреба с тях.

Важни са и препоръките към органите на държавата за редовен и ефективен контрол, приоритетно повишаване на качеството на живот на болните с психични заболявания и тяхната социализация, чрез изграждане на подходящи услуги в общността, инсталиране на пожароизвестителни системи с централна сигнализация във всички психиатрични структури и др.

В доклада специално внимание е обърнато на случая от август 2024 г., когато пациент, с наложена мярка за временно физическо ограничаване "имобилизация", т.е. "връзване", "фиксиране" изгоря в психиатричната клиника към УМБАЛ "Св. Марина" във Варна. Тогава НПМ се самосезира и е направил проверка, като са установени редица съществени нарушения на изискванията на Наредба № 1 от 28 юни 2005 г. на реда за прилагане на мерки за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства, както и неспазване на предписания от контролните органи. Най-значимите от тях са липса на постоянно наблюдение на пациента, нерегистриране (вписване) на мерките за временно физическо ограничаване, както и липса на изградена система за пожароизвестяване с централна сигнализация.

Пациентът, загинал при пожар в болницата "Света Марина", е бил вързан

Пациентът, загинал при пожар в болницата "Света Марина", е бил вързан

Това е доказала проверка, извършена от администрацията на омбудсмана

Също така друг акцент в доклада на НПМ за 2024 г. е защитата на правата на хората, търсещи закрила у нас. Според данните общият брой подадени молби за закрила през 2024 г. към Държавната агенция за бежанците (ДАБ) е 12 250, от тях 56 кандидати са получили статут на бежанец, 4 895 - хуманитарен статут, 3 140 лица - отказ, а общо 7 301 производства са били прекратени. Ръстът на непридружените деца остава висок, като според статистически данни на ДАБ за периода 1 януари - 31 декември 2024 г. подадените молби от непридружени малолетни и непълнолетни за закрила са общо 2 601, от които 234 са малолетни, 717 деца са на възраст между 14-15 години, 1 650 деца са на възраст между 16-17 години. Най-много молби са от граждани на Сирия, Афганистан, Мароко, Египет и Ирак. Институцията на омбудсмана отчита напредък в областта на защитата правата на непридружените деца.

Въпреки отбелязания напредък обаче проблемите остават - с хигиенно-санитарните условия, с достъпа на лицата до специализирана здравна помощ, с необходимостта от осигуряване на по-добра охрана.

В Годишния доклад на омбудсмана като НПМ традиционно се поставя фокус и върху местата за лишаване от свобода и за задържане към правосъдното министерство. През 2024 г. са проверени 5 затвора, 7 затворнически общежития и 8 следствени ареста. В тези проверки е е обхванат най-големият контингент от инспектирани лица - общо 1 409 лишени от свобода и задържани, настанени в обектите към момента на инспектиране.

Прокуратурата проверява има ли системни нарушения в психиатричните заведения

Прокуратурата проверява има ли системни нарушения в психиатричните заведения

Предмет на проверката са обстоятелства, свързани със спазване на всички нормативни изисквания за лечение

НПМ установява, че в пенитенциарната система продължава съществуването на редица проблеми, сред които най-значими остават лошите материално-битови условия с амортизиран сграден фонд, наличието на хлебарки, дървеници и други вредители, затруднен достъп до медицинско обслужване и дефицит на лекарствените продукти, оплаквания от лошо отношение, насилие и липса на съдействие от страна на затворническата администрация, както и липса на бюджетно финансиране за социални дейности, което значително затруднява ресоциализацията и реинтеграцията на лишените от свобода.

Направени са проверки и на 5 районни полицейски управления, като е установено, че материално-битовите условия в местата за задържане до 24 часа продължават да бъдат незадоволителни, със слаб достъп до естествена дневна светлина и амортизирана материална база. Също така помещенията за настаняване се нуждаят от основен ремонт, както и разширяване на капацитета им поради голямата натовареност в тези обекти.

В доклада се отбелязва, че Министерството на вътрешните работи е изпълнило препоръката на омбудсмана, когато задържан е непълнолетен, задължително да бъде представляван от адвокат.

През 2024 г. НПМ отчита, че се самосезира 4 пъти по случаи на полицейско насилие, опити за самоубийство и бягство от помещенията за задържане към МВР, както и че се обръща с конкретни препоръки към министъра на вътрешните работи.

Мъж се обеси в ареста в Хасково

Мъж се обеси в ареста в Хасково

Той е задържан за блудство с две от дъщерите си