Пчелари от Врачанско настояват държавата да се намеси в сектора с подпомагане и конкретно на пчелно семейство за опрашване. Те алармират за 30% по-ниски добиви тази година, съобщи bTV.
Хората в бранша са притеснени и от готвено споразумение за внос на пчелен мед от Южна Америка. Ако ЕС подпише такъв документ, секторът у нас може да изпадне в криза, а производителите от Врачанско твърдят, че ще фалират.
Дългогодишен пчелар разказва, че често има нерегламентирано пръскане с пестициди, което убива насекомите.
През май стопаните с отровени пчелни семейства обвиниха земеделците за вредите от пестициди. Асоциацията на зърнопроизводителите отрече третирането на земеделски площи да е причина за отровените пчели.
Според стопаните земеделието у нас е интензивно, понеже се засаждат еднотипни култури, а диворастящите растения отстъпват, което е проблем за пчелите, обясняват специалистите.
Според тях именно това е и причината много пчелари да се отказват от бизнеса.
Припомняме, в края на април пчелари алармираха за масово измиране на пчели в Плевенско. Заради проблема те заплашиха с блокада на пътя Плевен-София.
Пчеларите обвиниха арендаторите на земеделски земи за измиращите си кошери и поискаха строги санкции при незаконно пръскане с пестициди.
По-късно, че проблемът не засяга само пчелите. Оказа се, че от опасните пестициди са били засегнати дори деца от Плевенско, които бяха приети в болница с алергия.
В началото на май пчелари от цялата страна излязоха на протестзарадимасовото отравяне на пчелите с пестициди. Те получиха уверение, че ще получат компенсации за понесените вреди.