За отхвърляне на предложените изменения в Закона за горите, включително увеличаването на сечта в българската гора настоява Коалиция "За зелен рестарт" в отворено писмо до Народното събрание, ден преди второто четене в петък. Писмото е изпратено и до премиера Николай Денков, както и ресорните министри. 

Според коалицията, промените в Закона за горите, сред които предлаганото двойно или тройно увеличаване на сечта на дървета, застрашават българската природа и население.

Четирите организации в Коалицията - MOVE.BG, WWF България, "Грийнпийс"-България и "Институт Кръгова Икономика", настояват и за предприемане на реални и дългосрочни мерки за подпомагане на енергийно бедните домакинства и за извършване на енергиен преход към по-чисти, по-евтини и по-достъпни форми на производство на енергия.

Природозащитна организация настоява за промени в Закона за горите

Природозащитна организация настоява за промени в Закона за горите

Коалицията "За да остане природа в България" поиска от президента на наложи вето на приетите от НС промени

Намираме се в ситуация на засилващи се последствия от климатичните промени, които изпитваме всички в България - от наводнения, свлачища, все по-продължителни горещи вълни и пожари през загуба на плодородни почви, на растителни и животински видове, напомня се в писмото. Затова огромно притеснение и недоумение предизвиква фактът, че се посяга на горите - едно от най-големите богатства на България и основен способ за възпиране на природни бедствия, за пречистване на въздуха от изобилието от замърсители у нас, за възстановяване на биоразнообразието.

Още по притеснителен е процесът на скоростно придвижване на промените в Народното събрание - без осигуряване на необходимото време за обществена консултация, без диалог със заинтересованите страни, без експертни анализи, недоумяват от коалицията.

Екоактивисти готвят протест, ако се приемат промени в Закона за горите

Екоактивисти готвят протест, ако се приемат промени в Закона за горите

Тези изменения биха ощетили горските предприятия и стопани, според коалицията

Не на последно място, прокарването на промените на бърза писта в навечерието на местните избори предизвиква опасения за използването на горите за политически цели - безконтролната сеч и създаването на зависимости по региони чрез експлоатиране на горите трябва да бъдат забравени практики от миналото, а не настоящи инструменти на политическия процес. Изсичането на горите е модел от миналото, който не решава проблеми, а ги задълбочава и създава нови, настоява коалицията.

От Коалицията напомнят, че броени дни преди парламентарните избори на Кръгла маса, организирана от "За зелен рестарт", представители на почти всички парламентарно представени партии подкрепиха приемането на вече готовата дефиниция за енергийна бедност, така че домакинствата в България да бъдат реално подпомогнати и енергийната бедност да бъде изкоренена.

Коалиция "За зелен рестарт" припомня, че решения за успешен енергиен проход в полза на хората и на природата има. Част от тях могат бъдат намерени в доклада "Мисия Енергиен преход" (линк тук), който Коалицията през април. Докладът съдържа над 150 препоръки за успешна енергийна трансформация на България, които бяха дадени от над 50 водещи български експерти.

В отворено писмо, природозащитници, предприемачи и общественици също се обявиха против текст в Закона за горите, позволяващ повече сеч. Сред подписалите са Борислав Сандов, народен представител в 45-о и 46-о Народно събрание, бивш Вицепремиер по климатични политики и Министър на околната среда и водите, Меглена Антонова, Директор на "Грийнпийс" - България, Никола Рахнев, Фондация "Гората.бг", проф. Евгений Дайнов, политолог и други. 

Те се обявяват срещу текст, чиято философия е приета от българския законодателен орган в годините около Балканските войни. Тази законова възможност е останала от годините след 1912 г., когато с цел да се подпомогне населението от новоприсъединените територии е позволено да се ползва дървесина от държавните гори по ниска тарифа. Целта е била да се избегнат гладът и нищетата по онова време. Тази възможност обаче днес е придобила съвсем различен характер. Това не е помощ за социално слаби домакинства, но законът я позволява за всяко от 2,86 милиона домакинства у нас. Енергийните помощи за социално слабите вече минават по реда на Наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление, се обяснява в писмото.

Ясно е, че само в общините с висока концентрация на гори и малък брой жители може да бъде постигнат ангажиментът, даден от закона, а това представлява реална дискриминация към домакинствата на основание местоживеене. Отделен е въпросът, че съществуват множество данни, които говорят за злоупотреба и политическо използване на тази възможност от кметовете и това засилва феодализацията на малките общини, се казва още в писмото.