Днес 24 май се е превърнал от даскалския празник по думите на Иван Вазов във всенародно тържество, отдаващо значимото на светите първоучители Кирил и Методий и техните ученици, на българската просвета, наука и култура, на славянската писменост и българската духовност.
Това заяви в словото си ректорът на Софийски университет "Св. Климент Охридски" проф. дфн Анастас Герджиков по случай 24 май - Ден на българската просвета, култура и славянската писменост.
Нека чрез този ден да възродим духовността и човечността между хората, призова ректорът на СУ .
По време на приветствената си реч проф. Герджиков честити празника на българската писменост и култура на всички българи, преподаватели, ученици и студенти. "По време на празника тази сутрин станахме свидетели как 50 български политици заобиколиха академичния съвет, наредиха се преди него на тържественото шествие и го поведоха. Това не е упрек към една партия, защото в тази група се включиха всички членове, което само по себе си беше рядък надпартиен консенсус", изрази възмущението си Герджиков.
Той изтъкна, че не става дума за нарушение на протокола, а на една 100-годишна българска традиция. "След празничното шествие академичният съвет бе съпроводен от възгласите и аплодисментите на хората. Пожелавам на политиците да ги чуят някой ден", отсече той.
Ректорът на СУ подчерта, че 24 май е най-българският празник. Това го показва голямата му история, но и това, че когато задължителните манифестации бяха отменени, остана само едно шествие.
Герджиков запита риторично достойни наследници ли сме на първоапостолите, на народните будители и носим ли духовността в сърцата си. "Всяко едно дете знае имената на светите братя първоучители, знае също така името на нашия университет. Всички българи пеят химна "Върви народе възродени" на Стоян Михайловски и на Панайот Пипков", изтъкна той и попита колко души от нас знаят и са чели развълнуваният разказ от спомените на Иван Вазов за Големия ден.
Той отбеляза, че Йоаким Груев има основна заслуга денят на "Св. Св. Кирил и Методий" да започне да се празнува като празник на българските ученици. "Само няколко години по-късно, Йоаким Груев констатира, че от всеобщ училищен празник, този ден трябва да се празнува като народен Великден", констатира Герджиков.
В словото си той добави, че това е един Великден на духа и просветата и възкресението на новата надежда. Ако 24 май е Великден на духа, правим ли достатъчно България да остане държавата на духа, за да не се превърне в държавата на духовната нищета, допълни той.
Ректорът на СУ отбеляза, че книгата никога няма да изчезне заради технологичния напредък, а би изчезнала заради липсата на книжовност. "Ние не четем, не търсим духовно израстване, не общуваме помежду си, не си помагаме, а само икономически просперитет", обясни той и добави, че материалното може да замести духовното само временно.
В заключение Герджиков заяви, че стремежът за духовно израстване е присъщ за човека и именно тази власт за духовност превърна 24 май в всенароден и обединяващ всички българи празник.
dddddd
на 24.05.2018 в 13:58:24 #1Като начало изгонете ченгетата от Софийския университет. Или това е по-трудно от писането на декларации?