Сериозни различия се отчитат и между българското и средноевропейското обществено мнение по отношение на войната в Украйна. Това е един от изводите на проучване на Евробарометър, проведено между 23 октомври и 17 ноември сред 1011 души у нас.

Руската инвазия в Украйна е припозната като заплаха за сигурността на ЕС от 56% от българите. Този дял обаче е значително по-нисък от средната стойност за ЕС (78%).

Едва 44% от сънародниците ни са съгласни с налагането на икономически санкции, докато в Съюза този дял е почти 3/4 (72%). Резултатът в България е третият най-нисък сред всички участвали страни и вторият най-нисък в рамките на ЕС.

Спирането на излъчването на държавни руски медии през телекомуникационните оператори се подкрепя от едва 39% от българите и от 66% от гражданите на ЕС. Предоставянето на статут на страна кандидат-членка на Украйна е подкрепено от 46% от българите, докато средно за ЕС този дял е 61%.

Само 46% от българите и 40% от словаците вярват в атаката на Русия срещу Украйна

Само 46% от българите и 40% от словаците вярват в атаката на Русия срещу Украйна

Дори в Унгария повече от половината вярват в безпочвената атака на Русия - 54%

Сънародниците ни показват значително по-ниско ниво на съгласие с комплекса от мерки, предприети на европейско институционално равнище. Малко над половината от българите (53%) възприемат действията на ЕС като защита на ценностите на Съюза, докато средно в ЕС това мнение се подкрепя от 75% от гражданите.

По-ниски от средноевропейските са нивата на съгласие с предоставянето на хуманитарна помощ (България -76 %; = ЕС - 89%; +1), с посрещането на бежанци вследствие на военните действия (България -66 %;+2; ЕС - 84%; -2) и с предоставянето на финансова подкрепа на Украйна (България - 52%;-2; ЕС - 72%; -3).

Евробарометър отбелязва, че финансирането на покупката и доставката на оръжие за Украйна продължава да е обект на остри вътрешнополитически спорове у нас. Тази мярка на ЕС получава най-ниско ниво на одобрение сред българските граждани (31%) в сравнение с всички останали страни членки (60%).

Продължаващият военен конфликт в Украйна предизвиква силни притеснения у европейците относно сериозните му икономически последствия за отделните страни, но и за личното финансово състояние на гражданите. В България 78% от гражданите смятат, че войната в Украйна има сериозни икономически последици за икономиката на страната им, а на средно европейско равнище този процент е дори по-висок - 83%.

Изпращаме трета военна помощ със 100 бронирани машини на Украйна от резервите на МВР

Изпращаме трета военна помощ със 100 бронирани машини на Украйна от резервите на МВР

Днес ПП/ДБ, ГЕРБ/СДС и ДПС ще предложат това

Проучването отчита, че продължаването на войната в Украйна без ясна перспектива за мир и натрупването на проблеми в ЕС водят до появата на задълбочаващи се различия в оценките на мерките, предприети от националните правителства.

Значително по-малък е делът на българите спрямо средно европейските стойности, които смятат, че руската инвазия е заплаха за националната сигурност (България -56%, -2; ЕС -73%, -2). Много по-ниско е съгласието с твърдението, че следва да има намаляване на зависимостта от руски енергийни източници в най-кратки срокове (България - 59%, -3; ЕС -81%, -1).

Над две трети от българите обаче са съгласни с необходимостта от засилено сътрудничество на европейско ниво в областта на отбраната (България - 66%; -2; ЕС - 79%; -1) и от координиране на покупките на въоръжение от страните членки (България - 65%; -1; ЕС - 77%; =).

Само 1/3 от сънародниците ни са удовлетворени от действията на правителството в отговор на руската инвазия в Украйна. Това е най-ниският резултат, регистриран в Съюза, заедно с този в Кипър(България -32%, -3; ЕС -54%, =).

Одобрението на действията на ЕС е също по-ниско спрямо средноевропейските нива, но стои значително по-близо (България -46%, -2; ЕС -57%, +1).

Все повече българи винят НАТО и Украйна за провокиране на  войната

Все повече българи винят НАТО и Украйна за провокиране на войната

В случай на употреба на ядрено оръжие българите разчитат предимно за помощ от държавата