Негово светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Неофит отслужи празничното Пасхално богослужение за Възкресение Христово от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". 

"Христовото Възкресение е фундаментът на нашата спасителна вяра. Върху него се основава нашата светла и от нищо непомрачима надежда. А нашата вяра и надежда намират осъществяването си и се проявяват по най-добрия начин в любовта, на която пръв Христос ни научи", се казва в патриаршеското и синодално пасхално послание, което бе прочетено от църковния амвон.

В посланието си патриархът директно се обръща и към днешния ден: Днес, когато изпитанията и пред християните, и пред цялото човечество се увеличават неимоверно, когато живеем във все по-голяма несигурност и страхове, когато природни бедствия и военни конфликти осъждат стотици и милиони на изгнаничество и лишения, а преждевременно погубените човешки животи са безброй, в света все повече се засилва тягостното усещане за безсилие и безпомощност.

Неспособността ни като хора да живеем в траен мир и благоволение, в смирение, взаимно разбирателство и взаимопомощ, отсъствието на състрадание и милосърдие в отношението на човек към човека, а също така и нежеланието за осъществяването на Божията свята и съвършена воля - всичко това все по-видимо определя облика на съвременния свят и заплашва да ни лиши от увереност в самия смисъл на нашия живот и съществуване.

Патриарх Неофит напомня, че - "Като християни ние знаем, че единственото, което е в състояние да промени тази нерадостна картина, да върне и да укрепи увереността ни в смисъла на спасението, а с това да промени и реалността, в която живеем, това е упованието ни в Бога и в Неговия благ промисъл за света и човека. Като християни ние не забравяме, че по Божий промисъл човекът е създаден не за смърт, а за живот (срв. Прем. Сол. 2:23); че тъкмо за да имаме живот (срв. Йоан. 10:10), Сам Бог влезе в света, за да може чрез Своето Възкресение да върне човека на пътя към неговото богоуподобяване."

Благодатният огън пристигна у нас
Обновена

Благодатният огън пристигна у нас

Той бе измолен от йерусалимския патриарх Теофилос III

На богослужението присъстваха президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева, служебнивт премиер Гълъб Донев и други. В храма бяха дошли и много вярващи.

Припомняме, че в събота благодатният огън слезе в църквата "Възкресение Христово" в Йерусалим точно в 14.54 ч. на Велика Събота. Той бе измолен от йерусалимския патриарх Теофилос III по начин, непроменен от 15-и век.

Кивиуклията - параклис в центъра на храма, в който се намира Гроба Господен, е центърът на церемонията.

Благодатният огън пристигна в България. Българската делегация кацна на летище София с правителствения самолет "Фалкон" около 19.30 ч., съобщиха от пресцентъра на Старозагорската митрополия.

Водената от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан българска делегация, изпратена до Божи гроб в Йерусалим, беше посрещната от духовници от цялата страна, сред които викарният епископ на Софийска митрополия Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, секретарят на Св. Синод Негово Преосвещенство Мелнишки епископ Герасим и други.

Свещеният огън идва у нас след 2-годишно прекъсване. Българската делегация, водена от Старозагорския митрополит Киприан пристигна по-рано днес в Йерусалим и първа взе от Благодатния огън.

На летището в София чакаха духовници от епархиите в страната, за да вземат частица от свещения огън и да го занесат на вечерното богослужение в храмовете за Възкресение Христово.

От летището Благодатният огън ще бъде пренесен в параклиса на Синодалната палата в София. Фнерът със свещения огън ще бъде изнесен от параклиса към 23:40 ч. и с литийно шествие ще бъде пренесен в катедралата "Св. Александър Невски". Там се очаква празничното Пасхално богослужение, което ще се води от Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.

Снимка 614565

Източник: БГНЕС

Православната църква почете вчета Велика събота, която е последният ден от Страстната седмица, предшестваща Възкресение Христово - Великден.

Това бе последният ден от Страстната седмица, който предшества Великден. Денят е свързан с оплакването и погребението на Исус. Месят се козунаци и се боядисват яйца.