Планирана реорганизация на движението предвижда еднопосочните велоалеи от двете страни на столичния бул. "Патриарх Евтимий" в София да бъдат преобразувани в една двупосочна от северната страна, а колчетата от Патриарха ще бъдат използвани за велоалеите по бул. "Княз Дондуков" и ул. "Г. С. Раковски", алармира сдружение "Велоеволюция".
Същевременно, на бул. "Патриарх Евтимий" се премахва бус-лентата, а остатъчното пространство ще се усвои за паркоместа за автомобили. Това било съобщено на сдружението и други организации на заседание на т.нар. велосипедна работна група в Столична община, а промените били препоръчани от независим одитор по пътна безопасност.
Представителите на велосипедистите в работната група поискали информация по темата във връзка с информация за нов проект за преустройство на бул. "Патриарх Евтимий", съобщена по време на предизборна изява на кмета на столичния район Средец Трайчо Трайков.
Припомняме, че през февруари правомощията му на районен кмет бяха прекратени заради назначаването му за служебен енергиен министър, а в средата на настоящия месец Трайков беше преизбран на поста.
От "Велоеволюция" посочват, че през миналата седмица са премахнати ограничителите на велоалеите по ул. "Г. С. Раковски" и бул. "Кн. Дондуков", без да е ясно кога ще бъдат възстановени. "Проблемите не закъсняха и са особено осезаеми на Дондуков, където в едната посока на движение велосипедистите се движат насрещно на автомобилите без никаква защита. Някои шофьори вече свободно се движат или спират на алеята там", изтъкват от сдружението.
От организацията били информирани устно, се велоалеята по бул. "Дондуков" ще остане без ограничители, докато се трае подготовката за преасфалтирането и преустройването на бул. "Патриарх Евтимий".
От "Велоеволюция" подчертават, че седмици, а може би дори месеци наред няма да има физически ограничители за отделяне на велоалеята от автомобилното движение, а това е задължително за подобен вид велосипедна инфраструктура .
"Ето така криво разбират безопасността в общината - дори и с одитор. Разбира се, евентуален инцидент ще е изцяло отговорност на кмета на Столична община и гениалната администрация позволяваща този хаос. Трудно е да приемем желанието на кмета Васил Терзиев да клекне на мераците за още и още автомобилни паркоместа на Патриарха и то под предтекст пътна безопасност", заявяват от организацията.
Посочват още, че години наред са се борили за създаването на ключовата свързваща велоалея на Патриарха. "Борихме се тя да е предвидена в устройствените планове. Борихме се да е устроена според най-добрите практики. Заедно с архитекти и урбанисти участвахме в предложения и обсъждане на варианти, както и изготвяне на критерии за избор на вариант - безопасност, достъпност и комфорт. Общински експертен съвет разгледа и одобри настоящия приложен вариант. Същия проект беше подкрепен с над 700 граждански становища в обществено обсъждане", изтъкват от сдружението.
От "Велоеволюция" допълват, че документите за всички анализи и процедури все още се намират в Столична община и призовават кмета на София Васил Терзиев да разгледайте документалната история на велоалеята по бул. "Патриарх Евтимий".
"Призоваваме и зам.-кмета по градско планиране арх. Любо Георгиев - като участник и ръководител на общинско предприятие тогава, а сега в качество на зам.-кмет вие разполагате с цялата информация. Със сигурност разполагате и с информация за състоянието на пътната безопасност преди и след изграждането на велоалея, бус лента и реорганизация на паркоместа. Покажете тези данни. Каква опасност налага поредна реорганизация", питат от организацията.
От сдружението се обръщат и към зам.-кмета по строителство Никола Лютов и заявяват, че им дължи прозрачност и обсъждане на всяка нова стъпка по този вече печален казус.
"Не се крийте зад одитори, докато превръщате центъра на града в огромен автомобилен паркинг. Пестите не колчета, а човешки живот, чист въздух и здраве", подчертават от "Велоеволюция".

USD
CHF
GBP