Учени за първи път изследваха взаимодействието между въглеродните нанотръби с функционални групи от органични вещества с помощта на непосредствено наблюдение, съобщават от Ливърморската национална лаборатория Лоурънс, Калифорния.

Въглеродните нанотръби са популярна тема в съвременната наука. В последния брой на Nature Nanotechnology им бяха посветени няколко работи, сред които и "Измерване електронната плътност на нанотръбата", проведени от компанията IBM и изследвани от Ливърморската лаборатория.
Ако IBM се интересува от нанотръбите основно като материал за микросхеми и транзистори, то Ливърморската лаборатория се стреми да ги използва още и в биологията и медицината, по-точно в биодатчиците.
Затова тя се интересува какво се случва, когато до нанотръбата се доближи функционална група от някое органично вещество (т.е. група атоми, които са реакционноспособната част на молекулата).

Преди това учените бяха изследвали такова взаимодействие чрез непряко измерване и компютърно моделиране. Ливърморските специалисти ограничиха зоната за контакт на тръбите с функционална група на 1,3 нанометра и проведоха редица измервания с помощта на атомно-силов микроскоп, фиксирайки поведението на частиците, изменението на заряда, възникващите сили на притегляне и отблъскване и пр.

Изясни се, че взаимодействието силно се променя в зависимост от това, каква функционална група се доближава до тръбата. Така не се потвърди предполагаемата универсалност на някои тенденции.

Източник: lenta.ru