Премиерът Бойко Борисов изрази готовност да прекрати концесията за ски-зона Банско, ако не се намери решение.

"Не мога да приема правителството да бъде обвързвано с твърдения, че помага на някой олигарх. Като правителство не можем да си позволим това", заяви министър-председателят Бойко Борисов на днешното заседание на кабинета.

"Ако не се намери консенсус, ще прекратим концесията”, заяви Борисов.

Думите му дойдоха часове след като от правителствената пресслужба обявиха, че на днешното заседание на втория кабинет "Борисов" няма да бъде разглеждан доклада на междуведомствената работна група относно концесионния договор за ски зона Банско.

От Банско към Борисов: Спрете обществените поръчки на Зелените! Спасете народа си!

От Банско към Борисов: Спрете обществените поръчки на Зелените! Спасете народа си!

Премиерът посочи, че министърът на околната среда и водите ще направи още един опит, събирайки всички страни, които имат отношение към проблема, за да се намери разумен баланс и решение.

По време на днешното заседание на правителството екоминистър Ивелина Василева припомни, че на 19 февруари по време на заседание на Съвета за развитие е обсъдено предложението на Междуведомствената работна група. То е в посока да се измени концесионния договор за ски-зона Банско.

Този факт и подкрепата на политическите сили за пристъпване към изменението е предпоставен от анализа, който беше направен в продължение на няколко месеца работа на експерти, които трябваше да анализират проблемите, които възникват с изпълнението на договора в годините досега, уточни тя.

"Държа да отбележа, че договорът и анализите към него са подготвени още 2001 г. по времето на правителството на господин Иван Костов, подписан е концесионният договор по времето на правителството на господин Сакскобургготски. Това, което е установено, и причините за напрежението, за споровете, за различните тълкувания, е, че изначално текстовете на договора са непрецизни. Основният проблем е кой точно е предметът, обхватът и обектът на концесионния договор", обясни министър Василева.

Тя обясни, че има и редица законодателни промени, които засягат основни параметри и водят до противоречия между клаузите и действащите правни норми.

Няма да бъде внасяно за разглеждане решението на Министерския съвет за пристъпване към изменението на концесионния договор, уточни екоминистърът.

Тя увери, че са разгледани всички хипотези от работната група. Вариантите са запазване на съществуващото състояние, което, може би ще продължи да създава напрежение и спорове. Хипотезата за прекратяване на концесионния договор, което е възможно при доказване на съществено неизпълнение на клаузите, което предвид липсата на ясни определени текстове в договора е трудно доказуема, твърди министър Василева.

Това би могло да доведе до наистина сериозни щети и финансови последствия за държавата, невъзможност да се изпълняват дейностите по развитие на ски спорта и туризма в региона, опасява се тя.

Затова работната група препоръча прецизиране на текстовете. Акцентът е върху определянето на ясния обект, обхват и предмет,залагането на ясни механизми за упражняване на ефективен контрол. Те предлагат да има и санкционни механизми, които държавата може да прилага при установяване на нарушения или неизпълнение на елементи или част от договорните задължения.

Не на последно място, предлага се и промяна на методиката и начина, по който се формира концесионното възнаграждение към част от концесионния договор с цел увеличаване на концесионното възнаграждение, което държавата може да получи.

Веднага след предложенията, представени от екоминистъра, премиерът казва: "Да ви го преведа с две изречения. През 2001 г. още правителството на Костов започва този договор. След това Долорес Арсенова, след това кой ли не, включително и президентът сегашен лобира за втори кабинков лифт. Моята позиция е да има втори кабинков лифт. Не може с километри да е опашката", каза Борисов.

Той обясни, че тези му възгледи се тълкували като: "Наша подкрепа за някой олигарх, което ние като правителство не можем да си позволим. Не може да си позволим да затрием парка „Пирин”, знаете колко държа на това", обяви пред министрите си премиерът и каза, че част от мерките се сблъсквали публично. Според него това било виждане за олигархия на част от хората.

Премиерът каза, че в самия договор има куп неточности. Екоминистър Василева щяла да направи още един опит да постигне баланс между интересите на еколозите и на фирмата, която държи ски зона Банско. "И ако не стане, не мога да приема, нито предполагам и вие (затова го поставям на Министерски съвет), ние да бъдем обвързани, че едва ли не помагаме на поредния олигарх.

Повтарям, за втори лифт аз съм категорично "за". Но в същото време трябва да се направят необходимите крачки, за да се стигне до консенсус, който да реши този въпрос от 2001 г.

Сега да не се правят на светии, защото, както в 99% от случаите, са го захванали едни, направили са белите и сега при нас идва да вземем решение. Затова преценихме – спираме. Ако не може да се намери консенсус, прекратяваме", каза премиерът Борисов по време на днешното правителствено заседание, според текста на стенограмата, публикуван на страницата на Министерския съвет.

Гражданското общество ще решава за ски зона „Банско”, обяви властта

Гражданското общество ще решава за ски зона „Банско”, обяви властта

Правителството се страхувало от съдебни дела при прекратяване на договора

Междувременно фирмата концесионер „Юлен АД“ разпространи изявление, в което се изразява изненадата им, че след постигнато съгласие на общата среща между фирмата, еколозите, МОСВ и ДНСК, същите "еколози" са извъртели позицията си.

"Юлен АД" изтъква факта, че след многобройни проверки и съдебни решения на българския съд, ДНСК, РИОСВ, Европейската Комисия и дори мисията на ЮНЕСКО през 2012 година, е потвърдено, че нарушения в ски зона Банско не съществуват и екологичното съответствие на съоръженията е на световно ниво.

Знаем, че еколозите от коалиция "За да остане природа в България" не признават тези институции, но за нас е изненадващо, че дори след постигнат с тях консенсус през изминалата седмица, те отново публикуват неверни твърдения и противоречат на собствените си думи, коментират от „Юлен”.

Борисов решил да контролира държавата и да налага правила, обяви Бъчварова

Борисов решил да контролира държавата и да налага правила, обяви Бъчварова

Към политическите личности винаги имало заплахи

Припомня се, че на 16 февруари 2016 година в зала „Запад“ на Народното събрание се е провела среща по инициатива на заместник-председателя на парламентарната група на Реформаторския блок Найден Зеленогорски с тема ски зона Банско.

На срещата са присъствали представители на Юлен АД, МОСВ, ДНСК и групата еколози от коалиция „За да остане природа в България“.

След няколкочасов дебат се достигнал консенсус, че концесионният договор е необходимо да се анексира и няма случаи на незаконни дейности в ски зона Банско.

Със заключителните думи на Андрей Ковачев, еколозите се съгласиха с това, за което свидетелства и звуковия запис от срещата.

Една седмица по-късно, отбелязват от "Юлен”, същите еколози разпространяват писмо с редицата неверни твърдения, които повтарят от вече 10 години, въпреки че същите въпроси бяха дискутирани на гореспоменатата среща.