Германската биотехнологична компания BioNTech и американският им партньор Pfizer обявиха, че са подали документи за получаване на разрешение от регулатора на ЕС за прилагане на ваксината им срещу коронавируса, информира АФП.
Има вероятност първите ваксини да бъдат поставени на Стария континент още този месец.
Двете компании съобщиха, че вчера са внесли документите в Европейската агенция по лекарствата с молба да бъде разрешено използването на ваксината им срещу коронавируса.
Анализът на резултатите от мащабно клинично изпитание показва, че ваксината е с 95% ефективност срещу коронавируса и не предизвиква сериозни странични реакции.
Ако получи одобрението на базираната в Амстердам агенция, ваксината потенциално може да бъде използвана в Европа преди края на 2020 г., се казва в съобщение на двете компании.
Pfizer и BioNTech вече поискаха разрешение от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ. Ако американският регулатор даде зелена светлина, американците ще започнат да се ваксинират от средата на декември.
Британски регулатори също проверяват ваксината на BioNTech/Pfizer.
В понеделник американската биотехнологична компания Moderna съобщи, че е поискала разрешение в САЩ и Европа за прилагане на ваксината си.
Ваксините на Moderna и Pfizer/BioNTech се основават на нова технология, която използва mRNA за доставяне на генетичен материал на тялото, за да накара човешките клетки да създадат протеин от вируса. Това тренира имунната система да бъде готова за атака, ако се изправи срещу новия коронавирус.
Но ваксината на Moderna може да се съхранява дългосрочно в хладилник при температура от -20 градуса по Целзий, докато ваксината на Pfizer/BioNTech изисква температура от -70 градуса по Целзий.
Двете ваксини са разработени с безпрецедентна скорост като част от безпрецедентни усилия за справяне с пандемията, при която има 62 милиона заразени по света и повече от 1,4 милиона починали.
От Pfizer и BioNTech обявиха, че очакват да произведат 50 милиона дози тази година и до 1,3 милиарда дози до края на 2021 г.
Вчера бе съобщено, че България ще получи около Нова година 125 000 дози от ваксината на Pfizer/BioNTech.
Междувременно от Европейската агенция по лекарствата съобщиха, че ако експертите им получат достатъчно информация от Pfizer и Moderna за кандидатите им за ваксини, агенцията ще завърши прегледа съответно до 29 декември и 12 януари.
karamazov
на 01.12.2020 в 22:42:07 #2batnasko, Да те светна, оти си много прост: Проблемът с огромната маса комари в Централна Америка и на някои места в Африка, които разнасят маларията беше разрешен с генно променени индивиди. Но ти си въобразяваш, че си корифей и се пънеш да даваш оценки макар да си унизително прост, та чак дрънкаш!
pallini
на 01.12.2020 в 14:51:56 #1Всичките тия тарикати, освен Съветските, са борсови фирми и за това натискат да получат разрешението за продажба. Така в края на годината акциите им ще скочат. За съжаление или за късмет чиновниците от които зависи всичко са доста капризни и са между чука и наковалнята. Чука е нуждата от нещо, па било то и психологическа новина само, което да почне борбата с Короната. Наковалнята е чувството да се не минат, ако приемат предложените им поощрителни награди им се сторят малки за мащаба на операцията. Всико е зависимо от чичко паричко. В действителност днес властите в една Скандинавска държава плахо подхвърлиха няколко въпроса, без отговорите на които пускането на ваксините може да се окаже голям риск. Това е колко трябва да се ваксинират, за да спре пандемията, ако надежността е напр.60/70 % и ако е 95%. Второ никой от тия ваксинопроизводители от Профета Мохамед до Китайския императорски двор няма още отговор на най-важния въпрос - ще предпази ли ваксината от пренасяне и по-нататъшно заразяване. От това зависи отговора на първия въпрос. Третия е реакциите от ваксината на различните етнически групи и какви са те, ако ги има. щото може и да е смърт. За това наверно има отговор, но не се знае кой ще поеме отговорността. Държавите,принудени да купуват каквото комшу ще им продаде или комшу. Та тия държавници плахо подхвърлиха, че трябва да се чака отговора, който е неразделна част от проверките на институцията даваща разрешение. Не ми се ще да съм на мястото на тези дето дават разрешението. Алал да са парите, това са човешки животи, ей, не е шега работа. За това, не отваряйте още шампанското. Да почакаме още малко.