Командированите работници в друга страна членка на ЕС трябва да получават равно заплащане за равен труд на едно и същo място.
Това е заложено в преразгледани правила за командирваните работници, гласувани от Европейския парламент.
Променените правила, одобрени от 456 депутати срещу 147, 49 законодатели се въздържаха, имат за цел да гарантират по-добра защита на командированите работници и справедлива конкуренция между компаниите.
Според съгласувания текст всички правила в държавата домакин относно възнаграждението ще важат и за командированите работници. В допълнение страните членки могат да прилагат големи представителни регионални или секторни колективни споразумения. До момента това бе правено само в строителния сектор.
Предвижда се подобряване на условията на работниците.
Разходите за пътуване, изхранване и настаняване ще трябва да се покриват от работодателя и няма да се приспадат от заплатата на работниците. Работодателите също ще трябва да гарантират условията за настаняване на командированите работници, че са благоприятни и в съответствие с националните правила.
Продължителността на командироването е определена на максимално 12 месеца, като е възможно срокът да бъде удължен с 6 месеца. След този период работникът ще може да остане и да работи в държавата членка, в която е командирован, но ще започнат да се прилагат всички трудови правила на приемащата държава.
Предвидено е и защита на командированите работници при злоупотреби.
Новите елементи на преразгледаната директива ще се прилагат в транспортния сектор, след като влезе в сила съответното секторно законодателство, включително и Пакет "Мобилност". До този момент остава в сила текстът на директивата от 1996 г.
Държавите членки ще имат 2 години да транспонират правилата.
През 2016 г. е имало 2,3 милиона командировани работници в ЕС. Процентът им се е увеличил с 69 на сто между 2010 и 2016 г.