Европейският парламент прие спорна реформа за авторското право в интернет епохата след години на интензивно лобиране от европейски издатели, културната индустрия, големи технологични компании и активисти в защита цифровите права на потребителите, информира "Политико".
Парламентът прие предложението с 348 гласа срещу 274, 36 депутати се въздържаха. Не бяха подложени на гласуване предложения да се премахне Член 13.
Спорните моменти са Член 11 и Член 13, наричани от критици "данък линк" и "ъплоуд филтри". Член 11 позволява на издателите и вестниците да правят пари, когато компании като Google публикуват техните истории. Член 13 изисква платформи като YouTube и Facebook да сканират качено съдържание, за да спират нелицензирано споделяне на авторски материали.
Според приетата реформа американските технологични гиганти като Google ще трябва да сключват споразумения с притежателите на авторски права, такива като звукозаписни компании, медии и други, за публикуване на съдържанието им в YouTube и Google News. Също ще трябва да следят и да премахват съдържание, което е разпространявано в нарушение на авторското право.
Сега текстът трябва да бъде официално одобрен от европейските министри. Но прокарването му в Европейския парламент е голяма крачка към превръщането му в закон. След това ще трябва да бъде транспонирано в националното законодателство на страните членки.
Процесът по прокарване на реформата продължи близо две години. Технологичните корпорации като Google са категорично против промените. Поддръжници на свободата в интернет се опасяват, че новото законодателство ще доведе до ограничения.

Източник: ЕПА
Европейският парламент отбелязва, че творците и новинарските медии ще получат възможност да преговарят с интернет гигантите благодарение на новите правила за авторското право, които в същото време защитават свободата на словото. Пояснява се, че с това се слага край на законодателния процес на Европейския парламент, започнал през 2016 г. През следващите седмици страните членки ще решат дали да одобрят прокараната от парламента реформа. Ако я одобрят, през следващите две години ще се приложат промените.
Директивата има за цел да гарантира, че дългогодишните права и задължения към законодателството за авторското право се прилагат също и в интернет. YouTube, Facebook и Google News са само част от интернет платформите, които ще бъдат най-пряко засегнати от това законодателство. Директивата също трябва да гарантира, че интернет остава пространство за свобода на словото.
Според промените технологичните гиганти ще споделят приходите с творците и журналистите.

Източник: ЕПА
Текстът също конкретизира, че качени материали в онлайн енциклопедии по нетърговски начин, такива като Wikipedia, или софтуерни платформи с отворен източник като GitHub, ще бъдат автоматично изключени от обхвата на тази директива. Новите платформи ще имат по-леки задължения в сравнение с установените от години в интернет.
Пред Европейския парламент в Страсбург се проведе демонстрация във връзка с реформата.