Руската ваксина Sputnik V срещу COVID-19 може да се произвежда в Западна Европа, след като бе подписана сделка с Италия от московския държавен фонд RDIF и базираната в Швейцария фармацевтична компания Adienne, съобщава "Ройтерс".
Кирил Дмитриев, ръководител на RDIF, каза пред руската държавна телевизия, че неговият фонд е сключил сделки за производство в Испания, Франция и Германия на ваксината Sputnik. Той не предостави подробности.
Това е последната индикация, че някои компании могат да продължат с плановете си, без да чакат регулаторът на Европейския съюз (Европейската агенция по лекарствата (EMA) да даде своето одобрение на Sputnik V.
Учените коментират, че руската ваксина е почти 92% ефективна, на базата на рецензирани резултати от проучвания в късен етап, публикувани в медицинското списание The Lancet миналия месец.
Sputnik V вече е одобрен или се оценява за одобрение в три държави-членки на ЕС - Унгария, Словакия и Чехия. Представители на ЕС заявиха, че Брюксел може да започне преговори за евентуално споразумение за закупуване на ваксини, ако поне четири от членовете го поискат.
Италианско-руската търговска камара заяви в понеделник, че италианският ход проправи пътя за създаването на първото производствено съоръжение на Sputnik V в Европа извън Русия.
Той заяви, че има планове италианското производство да започне през юни и че се надява, че до края на годината там могат да бъдат произведени 10 милиона дози Sputnik V.
"Това споразумение е първото по рода си с европейски партньор", заяви в изявлението Винченцо Трани, ръководител на камарата. "Това може да се нарече историческо събитие, което е доказателство за доброто състояние на отношенията между нашите страни и показва, че италианските компании могат да гледат отвъд политическите различия."
Италианското министерство на индустрията не е участвало по никакъв начин в сделката между RDIF и Adienne, каза правителствен източник, добавяйки, че министерството дори не е информирано за сделката, която е "легитимна" и "в съответствие с динамиката на пазара".
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че планът, свързан с Италия, може да помогне бързо да се задоволи търсенето на ваксината в чужбина.
Служител на ЕМА призова членовете на ЕС да се въздържат от одобряване на Sputnik V на национално ниво, докато агенцията все още я преглежда, което накара разработчиците на ваксината да поискат публично извинение.
Песков нарече коментара на служителя на ЕМА "най-малкото неподходящ".
Говорител на италианския премиер Марио Драги заяви, че Италия не прилага особен натиск върху ЕС, за да получи одобрение за Sputnik V. Той каза, че Драги е призовал блока да следва всички възможни варианти за осигуряване на ваксини, одобрени от EMA.
chafeto
на 10.03.2021 в 17:18:04 #8Avatarx В начаото ваксината беше блъф, руснаците нямали потенциала да я направят. После стана стар ветеринарен препарат, после беше игра на руска рулетка, сега руснаците нямали потенциал да произвеждат. ОК, нека предоставят лиценза за производство. Какъв ли довод още бъде измислен за да се дискредитират руснаците? Не зная, но ако се следва сегашната логика, ще е още по-жалък. Иначе, за колко страни говорехме, за над 40 ли? И какво като се сключват договори с частни лица? Да чакат някакви наведени към атлантика пажове да си дадат благословията ли? Или да чакат безполезните търтеи в ЕП? Щом има интерес от ваксината, без значение от дали от частни организации или държавни имституции, значи има нужда от нея. Нали се сещаш, че никое търговско дружество няма да се набута заради сините очи на руснаците? Германците не зная колко на брой и колко качествени ваксини тестват, но ето, че и там имат проблем. Понякога е по-добре човек просто да млъкне, защото, продължавайки да вади безсъсдържателни аргументи "от ръкава", само се излага.
NaskoZashtoto
на 10.03.2021 в 16:02:07 #7Че Русия няма производствени мощности за своите граждани, камо ли за Европа, това е очевадно. Но те откакто обявиха създаването на ваксината я предлагат като технология за производство в чужбина, а не като доставка на готов рродукт. Тез, дето се упражняват по темата по-добре първо да се информират, после да злорадстват за нещо, което наистина си струва. Че руснаци и китайци използват своите ваксини като "мека сила" няма никакво съмнение, но такива похвати използват и щатите и "обединена" Европа. Колкото до фейковете по адрес на тези ваксини, те не са просто контрапропаганда, а част от системното очерняне на конкурентите и нямат нищо общо с моралното поведение. На война всичко е позволено... Накрая - онова, което е полезно за гражданите на страните от ЕС, ще се случи, колкото и да се пънат евробюрократите да попречат. Печелят онези народи, чиито правителства действаха прагматично, а там където надделяват геополитически съображения, се намесва частната инициатива. Жалко е, че у нас правителството е зависимо от външни фактори, а бизнеса е яко обвързан с политиците. Затова българския народ е последната дупка в евро кавала.
vasil-naidev
на 10.03.2021 в 16:00:49 #6Към#7: Ами нямат: 43 страни вече я имат.То да беше газ,нефт,да им доставиш да се имонизират.Като не стават тия пфайзери- майзери,ще си произвеждат СПЪТНИКА!
pallini
на 10.03.2021 в 15:47:09 #5Извинявам се за израза, но по друг начин не може да се опише - сега се изяждат без подправки всичките изакани екстременти на Исток и Запад от времето на пускането на Спутника в Съветския Съюз. Даже и ш протектурата България шсе още не може да се осъзнае, че на първо место е здравето на хората и че дебелогъзите бюрократи на ЕС само доказаха колкко социални са държавите им. А колкото до печалбите - днес даже мама не дава на тате без пари.
hmmm
на 10.03.2021 в 14:39:07 #4американизираните малоуми и пудели хем нямат и не им стигат, хем по задокеанска заповед се правят на ощипани. Предлагам изброените страни да бъдат изключени от ЕС защото не слушат ЕМА, нали така хахало и тролведере? Веднага да се спрат фондовете им също, по заповед на една кърджалийска простапутка и банкяска тиква.
Кастело Белведере
на 10.03.2021 в 13:47:45 #3Путинци имали договорености с частни европейски фирми (т.е. нищо общо с правителствата на тези страни) за производството на Пътник-5 (руснаците явно нямат необходимите мощости и технологии). А ваксиниране няма как да стане без одобрение от ЕМА, още повече, че в самата Русия ваксината не жъне успех, а факта, че и се кланят само отделни местни колаборационисти показва само жалките опити да се използва като геополитическо оръжие. От производсвото ще печелят единствено тези частни фирми и кремълския режим (за нови безаналоговки, с които да дрънка).
halo
на 10.03.2021 в 13:31:58 #2Ами ще произвеждат за износ, те печалба ще си имат.
Avatarx
на 10.03.2021 в 09:37:03 #1В Италия още помнят руската "помощ" от миналата година. Това, че руски фирми са сключили търговски договори с частни лица, не означава, че някой освен болните русофили, ше се интересува от най-малко тестваната и със съмнителни резултати руска ваксина. Междувремнно само в Германия се разработват и тестват над 12 нови и още по-качествени ваксини (включително и дълготрайни)