Войната на Русия в Украйна тласна цените на енергията и храните - които вече бяха във възходяща траектория поради силно търсене, недостиг на работна ръка и прекъсвания на веригата за доставки след COVID - още по-високо, пише "Евронюз".

Еврозоната не се отличава от другите с инфлацията, достигнала нов връх от 8,6% през юни.

Инфлацията, която измерва скоростта на нарастване на цените на основните стоки и услуги, принуди централните банки да затегнат паричната си политика в опит да провалят всяко по-нататъшно увеличение.

Това накара Европейската централна банка да направи първото си увеличение на лихвените проценти от 11 години през юли и да сигнализира, че предстоят още увеличения през следващите месеци.

И все пак несигурността относно това как ще се развие войната в Украйна и въздействието, което ще продължи да има върху пазарите по света, накараха ЕЦБ, чийто основен мандат е да поддържа инфлацията възможно най-близо до целта си от 2%, да повиши инфлационните си прогнози за годината до 6,8% и до 3,5% през 2023 г.

ЕЦБ иска инфлацията да се върне на 2%

ЕЦБ иска инфлацията да се върне на 2%

Цените се повишават до голяма степен поради фактори, които са извън контрола на централните банкери, призна Лагард

Европейските цени на газа скочиха в сряда, тъй като Москва допълнително ограничи потоците през газопровода "Северен поток" Русия-Германия, пише "Политико".

Спот цените на газа в холандския хъб TTF, европейският бенчмарк, достигнаха 228 евро за мегаватчас в 9:22 сутринта, повишавайки се за шести пореден ден. Това е в сравнение със затваряне във вторник от €199/MWh.

Преди година цената беше 22,97 евро/MWh.

Доставките по "Северен поток 1" спаднаха до едва 20 процента от капацитета си в сряда, според германските мрежи. Италианската Eni също каза, че очаква потоците да намалеят с около 7 милиона кубични метра (mcm), до 27 mcm.

Руският доставчик на газ "Газпром" първоначално уведоми за спада в понеделник, позовавайки се на забавеното връщане на газова турбина за компресорна станция.

Но комисарят по енергетиката на ЕС Кадри Симсон нарече спада на потоците "политически мотивирана стъпка" на среща на енергийните министри на ЕС във вторник.

Том Марзек-Мансър, ръководител на газовите анализи в консултантската компания ICIS, каза, че потоците са паднали до 32 милиона кубични метра на ден. "Ключовият въпрос сега е колко дълго? Ще бъде ли преинсталирана канадската турбина през следващите дни?"

Украинското правителство обвинява Русия, че използва газовите потоци като политическо оръжие срещу ЕС в отмъщение за подкрепата си за Киев.

"Тъй като на всички е ясно, че това е целенасочен руски ценови терор срещу европейците", каза украинският президент Володимир Зеленски във вторник. "Използвайки Газпром, Москва прави всичко възможно, за да направи предстоящата зима възможно най-сурова за европейските страни. "

Свиването на доставките от сряда допълнително подкопава и без това лошата репутация на "Газпром" като надежден доставчик на газ. Тя прекъсна или ограничи потоците към дузина страни от ЕС. ЕС се бори да намали зависимостта си от руския енергиен внос, но това отнема време, така че тази зима прави блока особено уязвим за изненади, свързани с доставките от Кремъл.

Песков: Газпром доставя толкова газ, колкото е възможно

Песков: Газпром доставя толкова газ, колкото е възможно

Той обвини обаче санкциите за ситуацията

Износът на руски газ за ЕС е на около една трета от нивата от миналата година, намалявайки стабилно след нахлуването в Украйна на 24 февруари, според изследване на мозъчния тръст Bruegel в Брюксел.

Министрите на енергетиката на ЕС се съгласиха във вторник за задължително разпределение на газа в целия блок в случай на недостиг на доставки през зимата. Междувременно ограниченият износ на газ от Русия затруднява страните от ЕС да запълнят своите газови хранилища преди отоплителния сезон; целта на блока е те да бъдат запълнени на 80 процента до 1 ноември.

Европейските мрежи от оператори на газови мрежи, ENTSO-G, публикуваха доклад в сряда, в който се казва, че в случай на пълно спиране на руския газ, повечето европейски газови хранилища ще бъдат изчерпани през зимата и няма да могат да се напълнят до гарантирани нива през следващото лято без "незабавни" пазарни и политически действия.

"От съществено значение е всички европейски хранилища да продължат да инжектират газ колкото е възможно повече през лятото на 2022 г., за да можем да бъдем във възможно най-добрата позиция за предстоящите зими", каза генералният директор на групата Пьотр Куш в изявление.

Въпреки съкращенията, Москва настоява, че все още може да се разчита, че ще доставя газ за ЕС.

"Русия е отговорен доставчик на газ и независимо какво казва някой в ​​Европейската комисия, в европейските столици, в Съединените щати, Русия беше, е и ще продължи да бъде страната, която до голяма степен гарантира енергийната сигурност на Европа", коментира по-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Намаляването в сряда на доставките през "Северен поток 1" добавя допълнителни трудности към поредица от технически проблеми в съоръженията за втечнен природен газ (LNG) в световен мащаб, които изострят кризата в доставките, тъй като страните се стремят да се запасят преди зимата.

Прекъсванията "спират капацитет до 30 милиона тона годишно LNG през последните няколко седмици, или около 8% от глобалното производство", каза Антоан Халф, главен анализатор във фирмата за сателитно наблюдение Kayrros в Париж.

МВФ намалява прогнозите за глобалния растеж и предупреждава за рецесия

МВФ намалява прогнозите за глобалния растеж и предупреждава за рецесия

Рецесия удря еврозоната през третото тримесечие, вярва Credit Suisse