Германия няма да предоставя оръжия на Тайван, нито от нея е било искано да направи това, тъй като ситуацията е различна от тази в Украйна. Това заяви високопоставен германски депутат по време на пътуване до Тайпе, съобщава "Ройтерс".
Демократично управляваният остров, който Китай счита за своя територия, е изправен пред засилен натиск от страна на Пекин, който организира военни учения в негова близост през август миналата година. От своя страна Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет.
Внимавайки да не ядосат Китай и да предизвикат реакция по отношение на търговските отношения, повечето страни не продават оръжие на Тайван.
Германия постъпи щедро при изпращането на оръжия на Украйна, заяви на пресконференция в Тайпе Мари-Агнес Щрак-Цимерман, ръководител на парламентарната комисия по отбрана на Германия и член на Свободната демократическа партия, която е коалиционен партньор на социалдемократите на германския канцлер Олаф Шолц в правителството.
"Ситуацията тук е различна. Ролята ни е по-малко военна. Това е икономически въпрос", поясни тя.
На въпрос дали западните страни трябва да помогнат за въоръжаването на Тайван предвид засилената военна заплаха от Китай, Щрак-Цимерман подчерта, че Германия няма да го направи.
"Не става въпрос за изпращане на оръжия в Тайван. Не това е въпросът. Разговаряхме много с хората, с политиците и въпросът не е "моля, Германия, изпрати ни оръжия", отбеляза депутатът.
На свой ред Йоханес Фогел, заместник-председател на Свободната демократическа партия, заяви на същата пресконференция, че има "морално задължение" да се избягва военна агресия в Тайванския проток.
"Човек трябва да помисли какво можете да предложи и смятаме, че икономическото измерение на избягването на ужасен сценарий е нещо, което можем ефективно да предложим на масата", посочи той.
И двамата се срещнаха с президента на Тайван Цай Инуън, като Китай осъди визитата им.
Тайванската армия е оборудвана предимно с оръжия собствено производство или от Съединените щати, въпреки че Франция преди е продавала изтребители и военни кораби на страната, а Нидерландия - две подводници през 80-те години.
Германия традиционно поддържа тесни дипломатически и бизнес отношения с Китай и, както повечето страни, няма официални дипломатически отношения с Тайван.
Берлин обаче се стреми да намали зависимостта си от азиатската икономическа суперсила и обмисля набор от мерки, за да направи бизнеса с Китай по-малко привлекателен.