Хиляди демонстранти отново се събраха на протест срещу военната хунта в най-големия град в Мианмар в сряда, за да призоват сваленият лидер Аун Сан Су Чжи да бъде освободена, предаде NY Post. Големи митинги се проведоха и във втория по големина град в страната Мандалей и столицата Найпидо, въпреки заповедта, забраняваща събирането на петима или повече души.
Демонстрациите дойдоха ден след като докладчикът на ООН Том Андрюс изрази тревога при съобщенията за транспортиране на войници в Янгон, като отбеляза, че подобни движения преди това са предшествали убийства, изчезвания и масови арести. "Ужасен съм, че предвид сливането на тези две събития - планирани масови протести и сближаващи се войски - бихме могли да станем свидетели как военните извършват още по-големи престъпления срещу народа на Мианмар", каза той в изявление в Женева. Към сряда вечерта няма съобщения за големи сблъсъци.
Припомняме, че ден по-рано военните в Мианмар гарантираха, че ще проведат избори и ще предадат властта на победителя, отричайки, че сваленото от тях избрано правителство е преврат и заклеймявайки протестиращите за подбуждане към насилие и сплашване на държавни служители. Оправданието на военните за завземането на властта на 1 февруари и арестуването на правителствения ръководител Аун Сан Су Чжи и други дойде, след като протестиращите отново излязоха по улиците и след като специалният пратеник на ООН предупреди армията с "тежки последици" за всякакъв суров отговор срещу демонстрациите.
Наред с демонстрациите в градовете в етнически разнообразната страна, движение за гражданско неподчинение доведе до стачки, които засягат много функции на правителството. Протестиращи блокираха влаковете между Янгон и южния град Мавламин, като се насочиха към изложен на жарко слънце участък от железопътна линия, носейки плакати в подкрепа на движението за неподчинение, показаха телевизионни кадри. Около 30 будистки монаси протестираха срещу преврата с молитви в Янгон, докато стотици протестиращи шестваха през град Тандве на западния бряг.