Иран никога няма да създаде атомно оръжие. Ислямът не позволява на страната да го направи. Това увери министърът на външните работи на Ислямската република Мохамед Зариф, цитиран от "Гардиън".
Техеран многократно заявява, че идеологически е твърдо против придобиване на ядрени оръжия и се стреми към ядрена енергетика за граждански цели. Но в настоящия непредсказуем климат е възможно президентът на САЩ Доналд Тръмп да възприеме коментара на Зариф като сигнал за разговори.
Белият дом прилага стратегия в търсене на разговори с Ислямската република, която включва натиск върху иранската икономика чрез санкции и блокиране на търговията на държавата с Европа.
Иран обяви, че ще наруши ограниченията за обогатяване на уран към ядрената сделка от 2015 г., но това не поставя страната на пътя към изграждане на ядрено оръжие.
Зариф припомни, че САЩ са използвали ядрени оръжия и наскоро направени коментари от Тръмп, че е отменил военен удар срещу Ислямската република, защото е можело да загинат 150 души.
"Вие наистина ли се тревожите за 150 души? Колко хора избихте с ядрено оръжие? Колко поколения заличихте с тези оръжия?", попита Зариф.
Заради нашите религиозни възгледи ние никога няма да се сдобием с ядрено оръжие, подчерта той.
Междувременно АФП съобщава, позовавайки се на иранската новинарска агенция "Фарс", че Иран "решително" ще изостави още ангажименти към ядрената сделка от 7 юли.
На 8 май Техеран обяви, че отменя някои от ангажиментите си и даде двумесечен ултиматум на Европа, Китай и Русия да помогнат на Ислямската република да заобиколи санкциите на САЩ.
В същото време съветникът по национална сигурност на Белия дом Джон Болтън вярва, че Иран ще се върне на масата за преговори в отговор на "кампанията за максимален натиск" на САЩ, като има предвид икономическите санкции.
Той увери, че Белият дом не се стреми към смяна на режима в Ислямската република.
На пресконференция Болтън поясни, че САЩ работят с Русия за възпиране на Иран в региона, особено в Сирия, където е заплаха за Израел.
По думите му Москва също разглежда изтеглянето на иранските сили от Сирия като положителна стъпка, необходима за възстановяването на страната.
Съветникът каза още, че САЩ, Израел и Русия работят за "намиране на начин да се случи".
karamazov
на 25.06.2019 в 18:30:54 #3Интересно как ислямът позволява на Пакистан да има ядрено оръжие, а на Иран не позволява?
kerranna
на 25.06.2019 в 17:24:14 #2планеТата*
kerranna
на 25.06.2019 в 17:22:34 #1Зариф им го е казал, много добре!Дали светът ще се събуди навреме да разбере кои са всъщност лошите?Или още войни ще се изредят, докато го проумеят. Може да е късно, защото войните замърсяват планената и катаклизмите, заради промените в климата ще ни го върнат с лихвите!Не си давате сметка, но не само заводите и автомобилите са замърсители. Войните които направи САЩ ,само за последните 2-3 десетилетия, нанесоха по големи замърсявания от заводите, защото последните се модернизират с причиствателни съоръжения.За автомобилите се търси алтернативи с електиречските, докато за обеднения уран който замърси Балканите и не само тях се мълчи, зловещо се мълчи!Повече ,отколкото за Чернобил и Фукушима.