Китайската космическа сонда Chang'e 4 ("Чанъе-4") се придвижва към позиция за кацане на обратната страна на Луната. Китай е на път да се превърне в първата държава в света, която проучва тъмната страна на Луната, съобщава официалната агенция "Синхуа", цитирана от "Ройтерс".
Световната осведомителна агенция отбелязва, че мисията се разглежда като важна крачка от развитието на космическата програма на Китай.
Сондата навлезе в орбитата около Луната, за да се "подготви за първото меко кацане на далечната страна на Луната", пояснява "Синхуа", позовавайки се на Китайската национална космическа администрация. Не се съобщава кога ще кацне.
Китай изпрати сондата Chang'e 4 към Луната по-рано този месец, като използва ракета Long March-3B. Сондата включва лунен роувър, който ще проучи повърхността на Луната.
"Синхуа" пояснява, че сондата е навлязла в елиптична лунна орбита в 08,55 часа пекинско време. Сондата е на 15 километра от повърхността на небесното тяло. Chang'e-4 за първи път навлезе в орбитата на 12 декември.
Задачите на сондата включват астрономическо наблюдение, проучване на терена на Луната и минералния състав и измерване на радиацията.
Контролният център ще избере "точния момент" за кацане на сондата на обратната страна на Луната, пояснява "Синхуа".
medi
на 30.12.2018 в 16:39:06 #1Да вземат да проверят дали има забито американско знаме.