Президентът на Беларус Александър Лукашенко коментира влошаването на ситуацията в Сърбия и говори за възможността за подкрепа на тази страна в разговор с журналисти, предаде БелТА.
"Трябва да правим разлика между ръководството и обикновените хора. Ако бяхте на мое място, как бихте виждали всичко? Разбира се, трябва да помогнем на сръбския народ и ще го направим. Ние сме такъв тип хора. Но ще вземем предвид политиката на Сърбия спрямо Беларус. Искат да седнат както се казва на три стола но няма да успеят. Ето ни Русия, ЕС, САЩ и така нататък...Искат да са добри с всички. Няма да им бъде даден този шанс за балансиране, преди всичко от Европейския съюз, към който те толкова искат да се присъединят", каза президентът.
На въпрос какво може да направи Беларус за Сърбия, Лукашенко отбеляза, че е имал предвид този въпрос по-рано: "Не знам какво можем да направим за тях. Първо бих погледнал какво направиха те, когато Беларус беше изправен пред санкции. Не искам да ровя в близкото минало, но погледнете..."
Лукашенко припомня, че е посетил Сърбия през 1999 г. "Отидох там, рискувайки живота си... Беше наистина опасно. НАТО (вече в тяхната бомбардировъчна мисия там) ни насочи да използваме височината от 500 метра (това е височината за хеликоптер). Мислеха, че няма да отида и летят обратно у дома. Но аз заповядах на пилотите да летят на 500 м. Разбира се, те можеха да свалят самолета, но не посмяха. Това би бил изключителен случай. Летях там под бомбардировките", разказва белоруският държавен глава.
Той обръща внимание на факта, че няколко години след това сръбското ръководство се присъединява към някои санкции. "Сега си мисля за това. Но, от друга страна, това са наши роднини. Сърбите са добри, разумни хора. Е, те не са имали късмет, може би, в някои отношения. Нямаха и някои други", президентът казах.
БелТА припомня, че международната мисия под егидата на НАТО в Косово (KFOR) обяви готовност да се намеси в ситуацията на границата между Косово и Сърбия, ако има заплахи за стабилността в региона.
Ръководените от НАТО сили за Косово (КФОР) са "готови да се намесят, ако стабилността е застрашена" от конфликт между Косово и Сърбия, според изявление на КФОР по-рано, цитирано от The Hill.
"КФОР ще предприеме всички необходими мерки, за да поддържа безопасна и сигурна среда в Косово по всяко време, в съответствие с мандата на ООН", се казва в изявлението. КФОР съобщи, че ситуацията в Северно Косово е "напрегната" и се наблюдава отблизо от силите.
Напрежението между двете страни се изостри преди новия закон, който изисква сърбите, които влизат в Косово, да носят косовска лична карта, вместо да използват само сръбска карта. Същото важи и за регистрационните номера на превозните средства.
НАТО насърчи продължаването на "диалога с посредничеството на ЕС" между двете страни.
"Важно е това да продължи. Това е от решаващо значение за регионалния мир и сигурност. Няма да има реални перспективи за по-добро бъдеще на Балканите без пълно зачитане на правата на човека и демократичните ценности, върховенство на закона, вътрешни реформи и добросъседски отношения", каза КФОР в неделя.
projekt
на 10.08.2022 в 11:07:02 #4Е друго си е да си американска подлога. друго си е да платиш 8 самолета и те да не дойдат, а ти вече да искаш да купиш още 8 от същите. Друго си е да се откажеш от евтината газ и да стоиш на тъмно и студено, а иначе Кирчо обяснява как бил договори 7 танкера, ама никой не е чувал за това Друго си е да решиш да строиш атомна централа, газопровод и да ти се обади американски посланик и ти като одрискано магаре да се откажеш защото са ти забранили да имаш своя политика която отчита твоите национални интереси. 25 години управление от САЩ, всички правителства след Иван Костов, но ти 25 години не спираш да обвиняваш Русия въпреки че управляващите се спускат и одобряват първо от САЩ. разруха в армия, полиция, здравеопазване, образование, циганска престъпност, висока смъртност........ все неща в следствие на американските реформи у нас, но ние продължаваме да обвинявам Русия безнаказана циганска престъпност заради американски фондации и НПО-та като Отворено общество, хелзинкски комитет и какво ли не, но ние обвиняваме Путин че България е приела законодателство под натиск на САЩ което дава само права на малцинствата без да изисква от тях. САЩ забрани друга АЕЦ, забрани Южен поток, забрани шведски самолети и какво ли не, но ние все плюем Русия. Е като се отказах е под американския натиск защо ме се сърди на Бойко и САЩ, а се сърдим на Русия. Ние се държим като македонците. Никой в България пет пари не дава за тях, но всичко лошо което се случи там е по вина на България. Франция и Макрон ни натиснаха с тяхното френско предложение, а накрая пак ние излязахме виновни Същите дрисльовци сме и ние. САЩ ни управлява вече 25 години, ама на нас все Русия ни е виновна
alabala654
на 02.08.2022 в 22:57:58 #3Хахахах мустакатата хлебарка може ли да дрънка такива тъпотии Този човек тотално превъртя Летял бил в Сърбия докато НАТО бомбардирали и не смеели да му свалят талигата. Смяхх
linkaln
на 02.08.2022 в 19:17:50 #2По лошо от това да седиш на два стола е да си руска *** водена на руска каишка и слугин на Путин
linkaln
на 02.08.2022 в 19:15:44 #1Лукашата седи на четири стола, този на репресиите към народа, този към Русия, този към Китай и този към ООН и Запада