Новият японски премиер е Йошихиде Суга, преди да получи официално най-висшата правителствена длъжност в Япония, Суга беше известен като министър-председател в сянка и дясната ръка на дългогодишния си предшественик, съобщава АП.

Самосъздаденият политик е избран от парламента за японски премиер, два дни след като наследи Абе като лидер на управляващата Либерално-демократическа партия. Скритият образ на Суга от правителствените брифинги контрастира с неговата задкулисна дейност по управление на бюрократи и прокарване на политики.

Като главен говорител на кабинета при Абе, Суга предлагаше скучен коментар на брифингите по новините два пъти на ден от миналата година, когато той стана известен като "чичо Рейва" при разкриване на името на императорската ера на император Нарухито.

Но зад кулисите Суга е известен с ината си, с железен подход като политически координатор и влияещ върху бюрократите, използвайки силата на кабинета на министър-председателя, карайки политическите наблюдатели да го наричат ​​"премиер в сянка".

Някои бюрократи, които се противопоставиха на неговата политика, заявиха, че са отстранени от правителствени проекти или са преместени на друг пост. Самият Суга наскоро заяви, че ще продължи да го прави.

Като най-големият син в семейството си, Суга се противопостави на традицията, като заминава за Токио, вместо да поеме семейната ферма за ягоди в префектура Акита. Той е работил във фабрика за картон, преди да постъпи в университета, като така плаща обучението си, докато работи на непълно работно време, включително на рибния пазар "Цукижи".

Съучениците му помнят Суга като тих, но решителен човек. "След като вземе решение, той никога не се заклаща и си остава все същият", казва старият му приятел Масаши Юри пред вестник Mainichi

Той е бил секретар на бившия търговски министър Хикосабуро Оконоги в продължение на 11 години, преди да стане депутат от град Йокохама през 1987 г.

"Скочих в политиката, където нямах връзка или роднини, буквално от нулара", коментира Суга.

Йошихиде Суга е новият лидер на управляващата партия в Япония

Йошихиде Суга е новият лидер на управляващата партия в Япония

Той се очаква да бъде избран за премиер на гласуване в парламента в сряда

Суга е избран в долната камара през 1996 г. на 47-годишна възраст, което е късен старт в сравнение с политически наследници като Абе, третото поколение политическа синя-кръв, избран в парламента на 29-годишна възраст.

Суга е лоялен поддръжник на Абе от първия му мандат като премиер от 2006 до 2007 г. и той помогна на Абе да се върне на власт през 2012 г. и да стане най-дългогодишният японски премиер.

Суга заяви, че неговите основни приоритети ще бъдат борбата с коронавируса и японската икономика, опустошена от пандемията. Той също многократно похвали дипломацията и икономическата политика на Абе, когато го попитаха какво би искал да постигне като премиер, а визията му за бъдеща Япония остава неясна.

Суга е на 71 години, казва, че е в добра форма и е годен за лидерска дейност. Дисциплинираното му ежедневие включва коремни преси и ходене - докато носи бизнес костюми, за да може веднага да се насочи към работа при спешни случаи. 

Той обяснява, че неговата слабост са сладките, а именно палачинки и дайфуку мочи, японско оризово лакомство, напълнено със сладка паста от боб.

Суга се определя за реформатор пробил териториални бариери пред бюрокрацията, за да осигури политически постижения. Той се приписва бума в чуждестранния туризъм, който се надява да съживи, когато пандемията с коронавируса отшуми, както и намаляване на сметките за мобилни телефони и засилване на износа на селскостопански продукти.

Известно е също, че подкрепя историческата промяна в имиграционната политика на Япония, за да позволи на повече чуждестранни работници да компенсират намаляването на работната сила в Япония заради застаряването. Абе и неговите националистки поддръжници не искаха промяната.

Суга се ангажира да се откаже от заложените интереси и правила, възпрепятстващи реформите, за да свърши повече работа. Един такъв план е да се създаде нова агенция за насърчаване на дигиталната трансформация, област, в която Япония изостава и която е забавила усилията за борба с коронавируса.

"Където има воля, има и начин", е мотото на Суга. Той казва, че се стреми да изгради нация със "самоподдържане, взаимна подкрепа, след това и обществена подкрепа, настояваща за самопомощ за хората", макар че това поражда опасения, че вижда правителство, което е студено за слабите и нуждаещите се.

В сравнение с политическото си майсторство у дома, Суга почти не е пътувал зад океана и дипломатическите му умения са неизвестни, въпреки че се очаква в голяма степен да преследва приоритетите на Абе.

Суга казва, че лидерската дипломация на Абе, включително личното му приятелство с президента Доналд Тръмп, е изключителна и че той може да потърси съвета на Абе.

Суга наследява и други предизвикателства, включително Китай, който продължава с активни действия в регионалните морета. Той ще трябва да реши какво да прави с Олимпийските игри в Токио, отложени за следващото лято поради пандемията, и да установи добри отношения с този, който победи в президентската надпревара в САЩ.

Последният самурай на Япония

Последният самурай на Япония

Оттеглянето на Шиндзо Абе за международните отношения в Азия е аналогично на природно-географски феномен: за първи път слънцето не да изгрее, а да залезе на изток