Вашингтон е първият американски щат, който одобри правилата за неутралността на интернет, съобщава АП.
В края на миналия месец стана ясно, че решението за отмяна на интернет неутралността в САЩ влиза в сила след 60 дни. В средата на декември 2017 г. Федералната комисия за комуникации гласува за отмяна на принципа за равен достъп до интернет за всички в САЩ. Трима републиканци срещу двама демократи гласуваха за отмяна на правилата от ерата на президента Барак Обама, които забраняват на доставчиците на интернет изкуствено да блокират или намаляват интернет трафика.
Конгресмени, компании и граждани се заканиха да внесат случая в съда. Десетки организации се очаква да оспорят в съда решението за отмяна. Технологични гиганти като Airbnb, Reddit и Vimeo призоваха комисията да не отменя правилата от 2015 г.
Ако не успят да блокират решението чрез законодателство или съдебно решение, промяната ще влезе в сила след 60-дневен срок. То ще се превърне в закон от 23 април 2018 г.
Знаем, че когато столицата Вашингтон не предприеме действия, щатът Вашингтон трябва да реагира, обяви губернатор Джей Инсли преди да се подпише под двупартийната мярка, която забранява на доставчиците на интернет да блокират съдържание или да контролират онлайн трафика.
Новият закон също изисква от доставчиците на интернет да разкриват информация за управленските си практики, прилагането им и търговските условия.
Инсли уточни, че "щатите имат пълното право да защитят гражданите си".
Няколко щата въведоха подобни мерки тази година в опит да защитят интернет неутралността, но до момента само Орегон и Вашингтон са прокарали законодателство. Но мерките в Орегон не включват налагане на нови мерки на доставчиците на интернет.
Повече от 20 щата и Окръг Колумбия се обърнаха към съда през януари, за да спрат действията на комисията. Паралелно демократите са предприели действия в Конгреса.
Губернаторите на пет щата - Хавайските острови, Ню Джърси, Ню Йорк, Монтана и Върмонт, се подписаха под документи във връзка с казуса.