Великобритания обеднява след Брекзит. Сценарий без споразумение може да струва на британската икономика около 10% от БВП на Обединеното кралство през следващите 15 г.
Това показва анализ на правителството на Великобритания, цитиран от "Гардиън".
Обединеното кралство губи при всички възможни сценарии от 2020 г. до 2035 г., разкрива икономическият анализ, проведен от различни ведомства, включително и от финансовото министерство.
В документа се заключава, че БВП ще се свие с 0,6% при сценарий с плана от "Чекърс" до 2035-2036 г. и 7,7% в случай, че напусне ЕС без споразумение.
При най-неблагоприятния сценарий БВП ще се свие с 10,7% за посочения период, ако се предположи, че няма да има нетна миграция от ЕС и Европейската икономическа зона.
Нито един от сценариите не е близо до договореното от Тереза Мей споразумение с ЕС. Но в анализа има сценарий, който се базира на плана от "Чекърс" с 50% по-високи нетарифни мерки. При него БВП ще се свие с 2,1 на сто до 2035-2036 г.
Анализът заключава:
При сценарий като позицията на Норвегия в Европейската икономическа зона БВП на Великобритания ще се свие с 1,4 на сто за период от 15 г.;
При сценарий със сделка като тази между ЕС и Канада, която се подкрепя от Борис Джонсън и Дейвид Дейвис, Великобритания ще изгуби 4,9 на сто от БВП.
Всички сценарии се базират на предположението, че миграционните правила на ЕС останат непроменени. Ако правилата бъдат затегнати до такава степен, че няма нетна миграция от ЕС и Европейската икономическа зона, БВП ще се свие с 1,8 на сто.
На регионално ниво Североизточна Англия ще бъде най-засегната, след това Западен Мидландс, Северозападна Англия и Северна Ирландия. Лондон най-малко ще пострада.
При най-добрия сценарий, планът от "Чекърс", Лондон и Югоизтокът ще са най-засегнати. Шотландия, Уелс и Северна Ирландия ще усетят най-малко влияние.