В либийската столица Триполи преживяват над 1 млн. души. Местните жители не обичат да излизат нощем по улиците - твърде опасно е в Триполи заради бандитите и мародерите. С падането на нощта бандитските формирования се превръщат в Правителството на националното съгласие (ПНС), описва ФАН.
Кървавата гражданска война, която започна след като либийската държава бе унищожена при участието на войските на НАТО през 2011 г., лиши либийците от усещането за лична сигурност и спокойствие.
Кореспондентите на Федералната агенция Новости Алгис Микулскис и Владимир Малянов посетиха Триполи през август и септември 2019 г. Те успяха въпреки строгия контрол на спецслужбите да общуват с местни жители и да разберат как живеят.
На улиците на стария град Триполи може да се намери всичко, което искаш - от злато в красиви витрини до купчини боклук, небрежно изхвърлени на края на платното.
На места Триполи изглежда като съвременен мегаполис - в най-добрите времена на Муамар Кадафи, който преустройваше древният арабски град, сътрудничейки си със съветските и френските архитекти. Единствено красивите витрини останаха само на няколко улици, голяма част от мегаполиса до сега е разрушена от войната или занемарена.
Само привидното усещане за мирен живот бързо разруши следите от жестоката война, които може да бъдат видени навсякъде. Например - изгорелите и полуразрушени сгради даже в центъра на града, пронизани от удари на бомби и ракети.
Има сгради, взривени от режима специално - те напомнят на новата власт за успеха на Кадафи. Често се намират счупени автомобили, ръждясващи под африканското слънце. Както разказа местен жител много те тези коли са били похитени заедно със собствениците си заради откуп.
В няколко района на Триполи, например, Гергадж, с настъпването на нощна не е желателно да се излиза, защото е прекалено опасно. Там властва организираната престъпност, която си разменя отвлечени хора, наркотърговия и рекет - това е "червена зона". Там има своя власт - оправляват всички местни наркобарони. При това мафията дели доходите си с местни чиновници, разказаха събеседниците пред репортерите.
"Преводачът ни каза, че тук всеки втори и продава, и употребява. А също и хора биват отвличани заедно с колите си. Тук има много автомобили, основно разбити. На няколко десетки метра от ръждясващите купета е морето. На част от брега в продължение на около 100 м се е разположило сегашното гробище на машини и лодки".
На въпросът им защо това е изоставено, преводачът отговаря: "На някого просто не му е нужно, струва много пари. Някои коли въобще не са от тук".
"Не са от тук" - означава че са били откраднати от бунтовниците, свързани с Правителството на националното съгласие и силите за отбрана на Триполи, отвлечени заедно със собствениците си, за да искат откуп от роднини.