"През последните години близо 86% от ИТ специалистите в България са именно тук, в нашия град". Това обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова по време на 21-вата национална конференция за ефективно и сигурно Е-управление.
Връзката на всеки от нас с електронните устройства изисква все по-активна работа в предоставяните услуги на хората и бизнеса. За това секторът на дигитализацията е един от новите ресори, пред който стоят немалко предизвикателства, но вярвам, че София е на прав път, защото тук са най-добрите експерти в този сектор, каза Фандъкова.
По думите й София все повече се превръща в модерен европейски град и предоставя изключителна среда за развитие на технологиите и иновациите. Доброто развитие на технологичния сектор е предпоставка за напредъка на всички останали сектори и индустрии. Постигнатите резултати се дължат на образованите и предприемчиви българи, каза столичният кмет.
Една от първостепенните задачи на Столичната община е увеличаване броя и качеството на общинските електронни услуги за намаляване на административната тежест и оптимизиране на административните процеси. Другите цели пред общината са администрацията да не изисква от гражданите и бизнеса документи, с които самата тя разполага, да отпадне изискването за седем документа в общинската система за прием в детските градини и други.
С новия ресор по дигитализация се предвижда разширяване на услугите по електронен път до 170 през следващите 2 години. Целите пред Столичната община за намаляване на административната тежест са ръст на предлаганите услуги от 50 до 170 през следващите 2 години, като стартът е с най-използваните 15 услуги в срок до 12 месеца. Сред другите приоритети са пускане на още от 15 до 30 нови услуги, които са абсолютно аналогови.
Avatarx
на 08.03.2020 в 14:16:31 #6SSSS, на повечето стоки и услуги цените в Германия са по-ниски. 1,2к за квартира в Германияе доста преувеличено. Радвам се, че има хора, които смятат, че 4к заплата в Германия е ниска, но 1к в България е супер. Наивно, но трябва да има такива хора...
SSSS
на 06.03.2020 в 11:46:46 #5Avatarx не е виц. Даже тенденцията е ИТ-а от други държави да идват и да работят тук, понеже дори и да взимат по-малко пари, те могат да си позволят по-добър стандарт на живот. На пръв поглед заплатите в чужбина са много по-високи, но данъците са прогресивни и в крайна сметка разликата не е толкова голяма. Ако в Германия ти предложат 6к евро на месец, то ще вземеш около 4к чисто. Като платиш 1.2к за квартира + по високи цени за някой стоки и услуги ще се окаже че с по-ниската заплата в България си живееш по-добре. Това, което казва backup-backup е абсолюто вярно. Просто доста фирми изнагляват. Вярно е че има значение мястото, от което работиш, но се наблюдава големи разлики в заплатите. 20% разлика би била оправдана и ако е така съм сигурен, че много хора биха предпочели да работят в друг град отколкото в мръсната и претъпкана София, но това са реалностите
Avatarx
на 05.03.2020 в 12:06:48 #4draci, това беше добър виц!
draci
на 05.03.2020 в 11:54:40 #3Всъщност процента на ИТ-та, които решават да емигрират е под 0.5 и от тях 2/3 се връщат до няколко месеца, осъзнали вече колко хубави неща имало в България, които допреди са приемали за даденост. Само на нискоквалифицираните - тираджии, общи работници, им е по-добре в чужбина.
backup-backup
на 05.03.2020 в 11:50:46 #2Ами, ако по родните им места не се правят, че са бедни и дават "софийски" заплати.... не като едно шефче дето ми викаше "не сме в София че да ви давам софийски заплати".... същичкия за една и съща длъжност в една и съща фирма - в Пловдив 800, в София - 1600
ако щеш.
Avatarx
на 05.03.2020 в 10:02:14 #186% от ИТ специалистите всъщност не са в България, ама на кого ли му пука...